Archív - zvoľte dátum

Fokus

Rozhovry s osobnosťami, každý deň zaostrené na iný druh umenia, kultúry, médií

Pondelok:
Fokus – Za oponou so Stanislavou Matejovičovou
Pohľad za oponu. Rozhovory s divadelníkmi zo zákulisia, ktorých zvyčajne nie je vidieť ani na javisku, ani medzi divákmi v hľadisku. Bez nich by však divadlo nefungovalo. Tajomstvá zákulisného mechanizmu divadla odhalia hostia z činohry, opery aj baletu.

Utorok:
Fokus – Československé umenie so Zuzanou Golianovou
Utorkové Fokusy naviažu na históriu i súčasnosť osmičkových rokov. Sto rokov od vzniku Československa a štvrťstoročie po rozpade spoločného štátu sa budeme rozprávať s tými, ktorých tvorba stále patrí do československého umenia. V divadle, filme, hudbe, tanci aj vo vizuánom umení.

Streda:
Fokus – na vizuálne s Omarom Mirzom
Vizuálne stránky umenia, kultúry a života. Rozhovory so zaujímavými hosťami z radov výtvarníkov, dizajnérov, architektov, teoretikov, kurátorov a kultúrnych pracovníkov, ktorí sa danej téme venujú profesionálne – či už vo svojej umeleckej, organizačnej, alebo akademickej praxi. V relácii chceme poslucháčom priniesť aj situácie z každodenného života umelcov, napríklad zo spolužitia výtvarníckych párov. Veď napokon – aj umelci sú „len“ ľudia.

Štvrtok:
Fokus – pohyblivé obrázky s Marianou Jaremkovou
Ak vás pred rokom zaujala naša rozhlasová galéria slovenského filmu, pozývame vás počúvať jej ďalšie diely. Predstavíme vám ďalších tvorcov, ktorí ju formovali aj tých, ktorí začali písať a píšu jej "nové" dejiny. A tiež tých, ktorí spolu s nimi tvoria slovenskú kinematografiu.

Piatok:
Fokus – vedci s Danielom Hevierom
Piatkový hostia, ktorí aj keď väčšinou nie sú výkonnými umelcami, majú k umeniu a ku kultúre veľmi blízko. Všetko sú to univerzálne osobnosti, ktoré majú široký záber a vo svojej oblasti sú rešpektovanými autoritami. Viacerí z nich sú v závetrí spoločenských rubrík, ale vytvárajú hodnoty, ktoré trvajú roky. Stretneme sa s vedcami, lekármi, filozofmi, biológmi, šachistami, či ekonómami.

Vysiela sa: pondelok - piatok 13:00-13:30

Fokus - Rudolf Sikora, vizuálne umenie

Utorok 6.02.2018, : Rudolf Sikora je jedným z nadôležitejších slovenských umelcov 2. polovice 20. storočia; predstaviteľom zvláštnej, kozmickej či kozmologickej verzie konceptualizmu. Ako uvádza stránka SNG "Podľa Jiřího Valocha bol „prvým československým umelcom jednoznačne a sústavne varujúcim pred nebezpečenstvom, ktoré si človek sám vytvára"." Práve s ním otvoríme cyklus Československo v umení - z pohľadu vtedy (pred 1993) a dnes.