Na obrazovky RTVS prichádza tajomná Mata Hari

Články

Na obrazovky RTVS prichádza tajomná Mata Hari

14. 09. 2017 14:37

RTVS pripravila pre divákov seriálovú novinku o záhadami opradenej špiónke Mata Hari. Jednotka ju začne vysielať už v utorok 19. septembra o 20:25 hodine.
 
Nový výpravný dvanásťdielny seriál spája veľkolepé scény, výkony svetoznámych hereckých hviezd a verné kópie historických dobových kostýmov do napínavého deja. „Čím tajomnejší život človek žije, tým väčšie legendy okolo neho vznikajú,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník k príbehu o exotickej tanečnici, spoločníčke a špiónke.

MataHari_1-4_RedArrowInternational.JPG 
Príbeh založený na reálnych skutočnostiach si vzala pod taktovku trojica režisérov s medzinárodným zastúpením: Julius Berg (Francúzsko), Dennis Berry (USA) a  Olga Ryašinová (Rusko). Za krásou európskej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia vycestoval štáb ruskej produkčnej spoločnosti Star Media do Portugalska a Ruska a veľké bojové scény sa nakrúcali na Ukrajine.

Matu Hari stvárnila francúzska herečka Vahina Giocante. Okrem nej sa diváci môžu tešiť aj na Gérarda Depardieu, Rutgera Hauera, Christophera Lamberta, Johna Malkovicha, Johna Corbetta a mnohých ďalších.


Producenti si na príprave seriálu dali záležať. Len samotná hlavná postava mala približne 70 rôznych na mieru ručne šitých, do detailov prepracovaných kostýmov, ktoré verne napodobňujú kostýmy známe z fotografií a plagátov. Kostyméri detailne zreprodukovali aj dobové francúzske vojenské uniformy. Hlavná hrdinka má síce za sebou baletnú minulosť, no v mnohých scénach ju nahradili profesionálne tanečnice. Produkcia jednej epizódy stála približne 1 milión dolárov.
 
Jednotka seriál Mata Hari uvedie každý utorok o 20:25 v dvoch častiach za sebou.

KTO BOLA MATA HARI?

 
Jej skutočné meno bolo Margaréta Gertrúda Zelleová. Ako dieťa veľmi skoro prišla o svojich rodičov a vyrastala u príbuzných. Ako mladé dievča sa vydala za dôstojníka holandskej armády a odišla s ním na ostrovy Jáva a Sumatra. Tam jej manželstvo nedopadlo dobre a od svojho manžela odišla naspäť do Európy. Odchodom z manželstva prišla aj o právo opatrovať svoju dcéru. V Európe začala pôsobiť ako exotická tanečnica a kurtizána. Snažila sa získať si priazeň mužov, ktorí mali vplyv a mohli jej pomôcť dostať dcéru naspäť do jej opatery. Časom sa usadila v Paríži, kde ju pozývali na exkluzívne večierky do luxusných víl a honosných panstiev, kde sa stretávala s francúzskou elitou. Mata Hari komunikovala v piatich jazykoch. Okrem svojej rodnej holandčiny, rozprávala aj nemecky, anglicky, francúzsky a malajsky.
 
V časoch prvej svetovej vojny mala blízke kontakty na vysokopostavených vojenských dôstojníkov. Dostala preto ponuku pracovať v službách nemeckej rozviedky. Neskôr sa však ukázalo, že v rovnakom čase prijala podobnú ponuku aj z francúzskej strany. Sú o tom rôzne dohady historikov a dodnes nie je s istotou potvrdené, či to tak skutočne bolo. V roku 1917 ju obvinili a uväznili ako dvojitú agentku a za zradu ju francúzska tajná služba v októbri roku popravila. Mala vtedy 41 rokov.
 
 
 
 

Živé vysielanie
??:??

Televízia