Festival Berlinale vyznamená Jiřího Menzela ocenením Berlinale Camera

Články

Festival Berlinale vyznamená Jiřího Menzela ocenením Berlinale Camera

06. 02. 2018 16:13

Medzinárodný filmový festival Berlinale oznámil, že ocení mimoriadny prínos Jiřího Menzela svetovému filmu cenou Berlinale Camera. Toto ocenenie festival udeľuje od roku 1986 a jeho laureátmi sa v minulosti stali veľké osobnosti svetového filmu – herec a režisér Clint Eastwood, režiséri Sydney Pollack, Richard Linklater, Claude Chabrol, herci  Jodie Fosterová, Isabella Rosselliniová, Daniel Day-Lewis, Geoffrey Rush, Gina Lollobrigida a mnohí ďalší.

Na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne sa zároveň uskutoční svetová premiéra nového filmu Martina Šulíka Tlmočník s Jiřím Menzelom v hlavnej úlohe. Film bude uvedený v hlavnom programe v sekcii Berlinale Special, ktorá predstavuje  mimoriadne kinematografické počiny či pocty svetovým filmárskym osobnostiam. Slávnostné uvedenie filmu Tlmočník je naplánované na piatok 23. februára 2018, teda v deň, kedy Jiří Menzel, oslávi svoje 80. narodeniny.

Tvorcovia Tlmočníka dnes zverejňujú oficiálny trailer k filmu, ktorý si môžete pozrieť tu:


Tlmočník je road movie o dvoch svojráznych mužoch, ktorých zvedie dohromady absurdná situácia, vďaka ktorej a možno i navzdory ktorej sa vydajú hľadať  pravdu o vlastnej minulosti. Na ich spoločnej púti nechýbajú bizarné  stretnutia, humorné situácie, ale aj poznanie  minulosti a súčasnosti, ktoré nebude vždy príjemné. 

Po boku Jiřího Menzela v  titulnej úlohe asketického tlmočníka Aliho si úlohu rakúskeho učiteľa, bonvivána so slabosťou pre ženy a alkohol, zahral  popredný rakúsky herec Peter Simonischek, držiteľ ocenenia Felix pre najlepšieho európskeho herca roku 2016 v komédii Toni Erdmann - nominovaný na Oscara za najlepší zahraničný film. Okrem ústrednej hereckej dvojice sa vo filme Tlmočník predstaví  Zuzana Mauréry, Attila Mokos, či známa  internetová komička Evelyn alias Eva Kramerová a Anna Rakovská.

Film Tlmočník bol ešte pred svetovou premiérou zakúpený do medzinárodnej distribúcie. Okrem koprodukčných krajín Česka, Slovenska a Rakúska, bude uvedený v kinách krajín Beneluxu, Grécka a tiež v Číne. Svetový predaj práv realizuje renomovaná spoločnosť Celluloid Dreams.

Do slovenských kín film Tlmočník vstúpi vo štvrtok 1. marca 2018. Nový slovensko-česko-rakúsky film vznikol v produkcii spoločností Titanic Martina Šulíka, IN Film Rudolfa Biermanna a COOP99 Filmproduktion Bruna Wagnera. Koproducentmi sú RTVS: Rozhlas a televízia Slovenska a Česká televízia. Film vznikol v spolupráci s televíziou ORF. Projekt podporil slovenský Audiovizuálny fond a český Státní fond kinematografie, Film Fonds Wien a Film Institut. Do slovenských kín film uvedie spoločnosť Garfield Film.

Živé vysielanie
??:??

Televízia