RTVS vo filmovom klube predstaví tvorbu Jacquesa Tatiho

Články

RTVS vo filmovom klube predstaví tvorbu Jacquesa Tatiho

15. 03. 2019 10:41

Filmový klub na Dvojke bude v najbližších týždňoch patriť Jacquesovi Tatimu a jeho pánovi Hulotovi, jednej z najmilších postáv filmovej histórie. Sériu štyroch filmových večerov odštartuje film Prázdniny pána Hulota už v pondelok 18. marca o 22.25 h na Dvojke, o týždeň neskôr to bude oskarový snímok Môj strýko. V apríli bude RTVS v prehliadke Tatiho tvorby pokračovať, odvysiela filmy Playtime a Pán Hulot ide na výstavu.

Bratislava 15. marec 2019

Prázdniny pána Hulota sú prvým z príbehov, v ktorom Jacques Tati predstavil hrdinu, ktorého aj sám zahral. Pán Hulot je svojrázny, roztomilo nešikovný dobrák v pokrčenom plášti a klobúku, s neodmysliteľnou fajkou. Napriek svojej dobrosrdečnej povahe a veľkému úsiliu pokazí všetko čoho sa dotkne. Vo filme Prázdniny pána Hulota sa hlavný hrdina vyberie do prímorského letoviska, v ktorom dovolenkujú ľudia z celej Európy. Následne sa rozohráva hra gagov a komických situácií založených na špecifikách európskych národných stereotypov a drobných problémov ľudí na prázdninách. Film odvysiela RTVS na Dvojke v pondelok 18. marca.

Film Môj strýko, za ktorý dostal J. Tati Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film, si diváci budú môcť pozrieť 25. marca. Pán Hulot, ktorý žije v starej štvrti, kde po uliciach pobehujú psi a ľudia sa často pristavia jeden pri druhom na kus reči, prichádza na návštevu ku svojej sestre. Tá však býva v supermodernej vile plnej najmodernejších technológií a v súlade s najmodernejšími dizajnovými trendami. Na prvý pohľad to môže vyzerať lákavo, pre pána Hulota to však prinesie množstvo vtipno-tragických situácií.

Filmový klub s Jacquesom Tatim bude pokračovať aj v apríli. RTVS odvysiela 1. apríla jeho snímku Playtime. V nej zažije pán Hulot mnoho humorných situácií, keď sa stratí v modernistickej časti veľkomesta, plnej chladnej architektúry zo skla a ocele, kde ho strhne dav amerických turistiek. O týždeň neskôr sa diváci rozlúčia s okúzľujúcim pánom Hulotom filmom Pán Hulot ide na výstavu. Dej filmu zavedie pána Hulota, projektanta automobilovej firmy, na blížiaci sa autosalón v Amsterdame. Cesta však nejde podľa plánov. Film si budú môcť diváci pozrieť v pondelok 8. apríla.

Upútavka - Filmy J. Tatiho - Prázdniny pána Hulota

Jacques Tati - francúzsky herec, komik, režisér a scenárista - sa narodil v roku 1907, zomrel vo veku 75 rokov v roku 1982. Ako herec začínal v krátkych filmoch, neskôr sa rozhodol okrem hrania aj režírovať. Jeho režisérskym debutom bol krátky film Škola poštárov v roku 1947, kde vytvoril postavu poštára Françoisa. Táto postava sa objavila aj o dva roky neskôr v Tatiho prvom celovečernom filme Ide, ide poštový panáčik. O štyri roky neskôr, v roku 1953, prichádza s ďalším celovečerným filmom Prázdniny pána Hulota v ktorom sám stvárňuje hlavnú postavu milého pána Hulota, ktorá ho neskôr preslávila po celom svete. V roku 1958 natočil komédiu Môj strýko, ktorá bola nominovaná v kategórii Najlepší zahraničný film na Oscara. Ďalším jeho celovečerným filmom bol Playtime v roku 1967, v roku 1971 sa objavil v snímke Pán Hulot ide na výstavu. Naposledy si zahral v roku 1974 vo filme Parade.

Filmový klub s Jacquesom Tatim na Dvojke:

18. marec - Prázdniny pána Hulota, r. 1953
25. marec - Môj strýko, r. 1958
1. apríl - Playtime, r. 1967
8. apríl - Pán Hulot ide na výstavu, r. 1671

Živé vysielanie
??:??

Televízia