Fetiše socializmu

Jednotka | Piatok 9.03.2018, Montérky v minisukni


Nevhodné do 7 rokov Skryté titulky HD

Dokumentárny cyklus o živote v socialistickom zriadení, ktorý predstavuje fenomény populárnych, módnych, zaujímavých, žiadaných a často nedosiahnuteľných vecí v období socializmu, ku ktorým sa s túžbou obracali tváre väčšinovej spoločnosti.

12 - dielny dokumentárny cyklus o živote v socialistickom zriadení, ktorý osloví nielen vyššie vekové skupiny divákov - pamätníkov. Jednotlivé filmy cyklu budeme spájať ústredným motívom – fenoménom populárnych, módnych, zaujímavých, žiadaných a často nedosiahnuteľných vecí v období socializmu. Boli to či už predmety materiálneho charakteru, alebo „výdobytky ducha“, ku ktorým sa s túžbou obracali tváre väčšinovej spoločnosti, uzavretej v akejsi zvláštnej konzerve, kam len veľmi ťažko prenikali európske a celosvetové kultúrne trendy. Pamätáte si prvé na minisukne u nás? Tento škandalózny módny vynález k nám prenikol zo západu a... nosí sa dodnes. Vedeli ste ale, že existuje spojitosť medzi dĺžkou sukne a okupáciou z roku 1968? Keď neveríte, pozrite si ďalší diel cyklu Fetiše socializmu...

Ako chutil socializmus? Ale zaujímavá otázka je aj - ako nám chutí naša súčasnosť? Možno patríme k tej šťastnej generácii, ktorá si ešte pochutnávala na domácej zabíjačke, praženici z čerstvých vajec, vyjedala hrášok z babkinho záhonu a jedla čerešne priamo zo stromu... Ubehlo len pár rokov a dnes len krčíme nosom nad síce veľkou, ale dosť pochybnou ponukou potravín a smejem sa nad „bio-mániou“ ľudí, čo chcú zdravo a kvalitne žiť. Nech už spomínanie na obdobie rokov 1948-1989 prináša na jazyk rôzne chute, či pachute, jedno je isté – paradajky chutili ako paradajky a pomaranče boli síce dostať len Vianoce, ale stáť na ne sa oplatilo.. , Ako chutil socializmus? Ale zaujímavá otázka je aj - ako nám chutí naša súčasnosť? Možno patríme k tej šťastnej generácii, ktorá si ešte pochutnávala na domácej zabíjačke, praženici z čerstvých vajec, vyjedala hrášok z babkinho záhonu a jedla čerešne priamo zo stromu... Ubehlo len pár rokov a dnes len krčíme nosom nad síce veľkou, ale dosť pochybnou ponukou potravín a smejem sa nad „bio-mániou“ ľudí, čo chcú zdravo a kvalitne žiť. Nech už spomínanie na obdobie rokov 1948-1989 prináša na jazyk rôzne chute, či pachute, jedno je isté – paradajky chutili ako paradajky a pomaranče boli síce dostať len Vianoce, ale stáť na ne sa oplatilo..

Nájdete nás na Facebooku