Logo seriálu Čas nádejí

Kostýmy

Kostýmy


Čas nádejí ako dobový seriál priniesol výzvu pre tvorcov aj v podobe kostýmov a líčenia. Nakoľko mnohé postavy počas deja zostarnú, muselo byť oblečenie, parochne aj mejkap adekvátne k ich správaniu, veku aj postaveniu.

Hoci postáv v pôvodnom televíznom seriáli RTVS nie je veľa (typov postáv je však 500), diváci ich sledujú dlhý čas, a preto oblečenie na nich buď starne alebo sa mení podľa doby na novšie.

Ako uviedol kostýmový výtvarník Ján Kocman, kostýmy hľadali po celej Európe - pomoc našli aj v susednej Viedni, kde mnohé aj šili. Pri výbere kostýmov pritom sústredili na eliminovanie farebnej škály, na štruktúru materiálu a jeho starnutie.

Okrem plynutia času odzrkadľujú kostýmy v Čase nádejí aj sociálne vrstvy, do ktorých patria postavy - napríklad, ak sa postava z nižšej vrstvy chce dostať do vyššej, odráža sa to na kostýme.

Líčenie a účesy

Vizáž hlavných aj vedľajších postáv takisto musela odrážať plynutie rokov. Dôraz pritom kládli umeleckí maskéri pod vedením Evy Ungrovej najmä na vlasy a účesy. Líčenie sa totiž v rokoch 1914 - 1951 vyznačovalo len výrazným (červeným) rúžom na perách a jemnou úpravou rias.

Nakoľko herci a herečky museli stvárniť nielen svoje mladšie ja, ale aj staršie verzie, make up ich musel najprv omladiť a následne zostarnuť.


Fotogaléria

Ukážky z epizód
Ukážky z epizód
Ukážky z epizód
Ukážky z epizód
Ukážky z epizód
Ukážky z epizód