HISTÓRIA RTVS

O nás

O RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska je verejnoprávna inštitúcia, ktorá poskytuje službu verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania na základe Zákona o RTVS. Pozostáva z dvoch organizačných zložiek: Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, ktoré si v roku 2021 pripomínajú 65 a 95 rokov od svojho vzniku.

Na dodržiavanie zákona o RTVS dohliada Rada RTVS. Na čele Rozhlasu a televízie Slovenska stojí generálny riaditeľ. Od 2. augusta 2022 túto funkciu zastáva Ľuboš Machaj.

Vysielanie RTVS

Televízni diváci RTVS si môžu vybrať z piatich programových služieb: Jednotka zameraná na väčšinového diváka, Dvojka pre náročného diváka, Trojka, ktorá ponúka programy z bohatého archívu STV ale aj nové formáty, Šport, ktorý prináša fanúšikom živé prenosy a záznamy z domácich i medzinárodných podujatí, športové spravodajstvo a publicistiku. Najmladšou programovou službou je spravodajský okruh :24, ktorý vznikol vo februári 2022.

Online vysielanie prémiového obsahu, ktorý diváci neuvidia v televízii, zabezpečujú služby Live:O a Live:RTVS a prostredníctvom internetu telerozhlas poskytuje aj live vysielanie z Národnej rady Slovenskej republiky.

Otvárací ceremoniál Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní 1970

Rozhlas ponúka informačné Rádio Slovensko, regionálne vysielanie pre západné, stredné a východné Slovensko v Rádiu Regina či vysielanie alternatívnych hudobných žánrov na vlnách Rádia_FM.

Rádio Devín uspokojí priaznivcov kultúry, Rádio Patria zabezpečuje národnostné vysielanie a Rádio Slovakia International vysiela v piatich svetových jazykoch.

Prostredníctvom internetu môžu návštevníci počúvať archívne Rádio Pyramída, pre deti je určené Rádio Junior a 24 hodín slovných, umeleckých a literárno-dramatických programov môžu ľudia počúvať vďaka Rádiu Litera.

RTVS na webe

Na webe RTVS návštevníci nájdu živé vysielanie jednotlivých programových služieb, všetky podstatné informácie, bohatý rozhlasový a televízny archív zadarmo a bez reklamy, televízny a rozhlasový program či novinky z vysielania aj zákulisia RTVS. Aktuálne správy z domova i zo sveta ponúka spravodajský web a mobilní užívatelia si môžu vybrať z piatich mobilných aplikácií RTVS.

Pre milovníkov kultúry

Na pôde RTVS pôsobí Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. SOSR pravidelne usporadúva koncerty vážnej a orchestrálnej hudby. V rámci RTVS pôsobí tiež Detský a dievčenský spevácky zbor, ako aj Orchester ľudových nástrojov.

RTVS svoju súčasnú podobu získala pomerne nedávno, keď sa 1. januára 2011 zlúčili Slovenská televízia a Slovenský rozhlas, ktoré sú dnes jej samostatne hospodáriacimi organizačnými zložkami. Pozrite sa s nami, ako Slovenská televízia a Slovenský rozhlas vznikli a ako sa združili pod jednu značku.