HISTÓRIA RTVS

Ada Straková

Ada Straková

STRAKOVÁ, Ada

televízna hlásateľka

Dátum narodenia: 14.6.1948 Kremnica

Životopis

Adela Straková, predtým Králiková, odmalička rada spievala a recitovala. Osem rokov hrala v rodnej Kremnici aj v bábkohereckom krúžku a snívala o štúdiu tohto odvetvia Tálie.

Na gymnáziu sa jej od prvej vyučovacej hodiny zapáčila francúzština. Aj vďaka vplyvu jej pani profesorky Polákovej. Začala sa zaujímať o literatúru a umenie tejto krajiny a vďaka programu UNESCO sa počas stredoškolských štúdií viackrát dostala do Francúzska. Následne si na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici zvolila odbor slovenčina – francúzština.

Po skončení vysokej školy mala nastúpiť ako učiteľka do jazykovej školy v Žiari nad Hronom. O tom, že sa jej kariéra napokon vybrala iným smerom, rozhodol konkurz Československej televízie, na ktorý sa prihlásila. Tajne, bez vedomia rodičov.


Zabodovala na konkurze

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Keď sa v Bratislave stretla s ďalšími stodvadsiatimi adeptkami na profesiu televíznej hlásateľky, nebolo jej všetko jedno. Konkurz bol veľmi náročný. Jeho účastníčky najprv museli zvládnuť písomný test so šesťdesiatimi otázkami, okrem iného aj z matematiky, histórie či umenia.

Potom v televíznom štúdiu odpovedali na otázky poroty, ktorá samozrejme nevynechala ani najrôznejšie chytáky. Mali improvizovať určité situácie a vyskúšať si vystúpenie pred kamerou. Adela si zvolila pozvanie cudzinca na návštevu Slovenska.

Ako neskôr spomínala, keď vychádzala zo štúdia, bývalá hlásateľka správ Hana Rendeková jej povedala: „Ada, zabodovali ste! Len si to nepokazte. Buďte taká, aká ste boli doteraz!“

To totiž ešte nebol koniec, adeptky absolvovali líčenie a už upravené mali pred kamerou uviesť rôzne typy programov

Hoci podmienkou prijatia bolo, že uchádzač musí mať ukončené vysokoškolské vzdelanie a Ada ešte mala pred sebou záverečnú štátnicu, šéf programovej redakcie Dušan Gábor jej povedal, že na ňu čaká 1.augusta.


Ľubozvučná slovenčina

A tak sa v roku 1970 začalo viac ako štvrťstoročné televízne pôsobenie Adely Králikovej-Strakovej v Slovenskej televízii. Čoskoro sa dostala do povedomia širokej diváckej verejnosti, ktorí si ju obľúbili najmä pre vycibrený hlasový prejav s ľubozvučnou slovenčinou.

K rodnému jazyku mala od detstva veľmi vrúcny vzťah a vo svojom povolaní ho ešte prehĺbila. V roku 1982 ju ocenili najvyšším televíznym vyznamenaním v Československu, Zlatým krokodílom.

V Československej a neskôr Slovenskej televízii pôsobila od roku 1970 do roku 1996.