HISTÓRIA

Ota Plávková

Ota Plávková

PLÁVKOVÁ, Ota, rod. VELJAČIKOVÁ

redaktorka

Dátum narodenia: 24.4.1926 Banská Bystrica

Dátum úmrtia: 1.11.2002 Bratislava

Životopis

Absolvovala obchodnú akadémiu. V Československom rozhlase v Banskej Bystrici pracovala v rokoch 1947 – 1960 a 1963 – 1969. Medzitým (1960 – 1963) bola krajovou redaktorkou Smeny v Banskej Bystrici.

Začínala ako sekretárka, neskôr sa stala redaktorka. V prvom období bola redaktorka v literárnej redakcii Československého rozhlasu v Banskej Bystrici, v druhom krajská spravodajkyňa Hlavnej redakcie spravodajstva v Banskej Bystrici.

Vo svojej rozhlasovej tvorbe pranierovala nedostatky vtedajšej spoločnosti, kritizovala vysokých predstaviteľov komunistickej strany i štátu.


Prenasledovaná režimom

Angažovala sa v obrodnom procese v roku 1968, proti jej príspevkom ostro vystúpil v Národnom zhromaždení generál Samuel Kodaj. Zúčastnila sa na protiokupačnom vysielaní Československého rozhlasu v Banskej Bystrici, za čo bola neskôr tvrdo prenasledovaná.

Bola prepustená z rozhlasu (1969), nesmela ani žiť v Banskej Bystrici, ani v Stredoslovenskom kraji. Pracovala ako úradníčka, predavačka, vrátnička v Priemstave v Bratislave a bola pod dohľadom ŠtB.

Prispievala pod svojím menom do Rádia Slobodná Európa a Hlasu Ameriky. Napísala napríklad nekrológ za kolegyňou Perlou Karvašovou (1978). Po roku 1989 rehabilitovaná.

Slavo Kalný o nej napísal rozhlasový dokument Prípad Ota Plávková (2011) a venoval jej kapitolu k knihe Páni novinári II (2006). V RTVS o nej nakrútili dokument Nezlomená, ktorý si môžete pozrieť aj v našom archíve.

Nositeľka Radu Ľudovíta Štúra II. triedy in memoriam (2024).