HISTÓRIA

Rado Siváček

Rado Siváček

SIVÁČEK, Rado

rozhlasový a televízny športový redaktor, komentátor a režisér

Dátum narodenia: 10.3.1931, Myjava

Dátum úmrtia: 15.9.2008, Bratislava

Životopis

Rodák z Myjavy najskôr pôsobil ako zvukový režisér vo vtedajšom Československom rozhlase v Bratislave v roku 1950, k čomu mu pomohla jeho vášeň pre techniku. Neskôr vymenil technické povolanie za komentovanie.

V roku 1953 nastúpil na základnú vojenskú službu do Prahy, kde sa v Armádnom rozhlase zoznámil s českým komentátorom Vítom Holubcom, ktorý už vtedy spolupracoval s novozniknutou Československou televíziou, jej športovou redakciou.

Po návrate z vojenčiny pôsobil od 1. júla 1956 ako športový redaktor Československej televízie v Bratislave.


Spoluautor názvu Góly-body-sekundy

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Spolu s Vítom Holubcom a Miroslavom Hladkým boli tvorcami názvu, neskôr veľmi populárnej televíznej športovej relácie, Góly-body-sekundy (GBS). V češtine pôvodný názov znel „Branky-body-vteřiny“.

Góly-body-sekundy mali premiéru 11. marca 1956 v Prahe. Z Bratislavy sa prvá relácia vysielala 14. novembra 1956.

O necelý týždeň neskôr, 18. novembra 1956 komentoval R.Siváček spolu so Štefanom Mašlonkom, prvý priamy športový prenos Slovenskej televízie z bratislavského futbalového derby Slovan – Červená hviezda.

Na športového redaktora sme si zaspomínali aj vo vysielaní Rádia Regina Západ, ktoré si môžete vypočuť aj v našom archíve.

Siváček bol od začiatku jej existencie vedúcim športovej redakcie, ale aj sám sa autorsky podieľal na tvorbe publicistických a dokumentárnych. Výrazne prispel najmä k vzniku relácie Šport pod lupou.

Od roku 1967 potom pracoval aj ako komentátor. Orientoval sa najmä na cyklistiku, gymnastiku, lyžovanie, ľahkú atletiku, stolný tenis a tenis. Absolvoval množstvo vrcholných športových podujatí, od majstrovstiev Európy a sveta až po olympijské hry.

Medzi svoje najkrajšie spomienky zaradil svoje účinkovanie na letnej olympiáde v Mexiku v roku 1968.


Režisér športových prenosov

Spomienka na športového redaktora Rada Siváčka Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Rado Siváček sa začiatkom 70-tych rokov minulého storočia preorientoval z pozície redaktora a komentátora na režiséra. Jeho posledným podujatím, ktoré komentoval, bola etapa cyklistických Pretekov mieru Karlové Vary – Praha v roku 1972.

Potom sa venoval réžii športových prenosov, medzi prelomové patria napríklad prenosy zo Svetového pohára v lyžovaní v roku 1974 vo Vysokých Tatrách, ktorý sa po prvýkrát konal na Slovensku, resp. vo vtedajšom Československu.

Bol režisérom a spolutvorcom mnohých dokumentov a cyklov, zaslúžil sa napríklad aj o vznik motivujúcich diváckych relácií, ktoré propagovali pravidelný pohyb, cvičenie a športovanie:

  • Cvičme v rytme
  • Päť minút pre seba
  • Skús rytmus

Od roku 1989 do roku 1991 bol zástupcom šéfredaktora Hlavnej redakcie športu a motorizmu a v roku 1991 ukončil svoje pôsobenie v STV odchodom do dôchodku.