Klenoty pohraničia

O projekte

Dokumentárny cyklus Klenoty pohraničia

Séria dokumentárnych filmov s názvom Klenoty pohraničia sa venuje historickým udalostiam, osobnostiam, pamiatkam či fenoménom, ktoré na česko-slovenskom pohraničí zanechali svoju stopu a ovplyvnili životy mnohých generácií.

Tieto tajomstvá budeme odhaľovať cez príbehy a historické fakty spoločne s odborníkmi aj laickými nadšencami histórie.


Dokumentárny cyklus Klenoty pohraničia budú diváci RTVS môcť sledovať na obrazovkách Dvojky alebo online na kanáli Live:2. 

Všetky epizódy budú po odvysielaní dostupné v online archíve RTVS.

Život na pohraničí

Pozrieme sa, čo hovoria archeologické nálezy o našom živote počas Rímskej ríše, že obdobie Veľkej Moravy doteraz tak fascinuje niektorých ľudí, že žijú podľa jej vzoru.

Dostaneme sa na stredovekú vinársku cestu a navštívime aj štyri hrady v pohraničí, dva na slovenskej a dva na českej strane. Odborníci nám vysvetlia, čo pre naše národy znamenala turecká expanzia a čo rok 1848.

Uvidíme, čím sa inšpiroval český maliar Jozef Mánes a aké kultúrne dedičstvo zanechal zase slovenský architekt Dušan Jurkovič. Život v pohraničí však nepochybne poznačili aj zbojníci, pre ktorých hranice neboli žiadnou prekážkou.

Osobitným svetom, v ktorom platilo takzvané „Umenie žiť“ bolo kúpeľníctvo, ktoré v pohraničí prekvitalo. Ku klenotom histórie už patrí aj bohaté priemyselné dedičstvo, hlavne baníctvo a tiež fenomén menom Tomáš Baťa.

A nesmieme zabudnúť aj na heroické príbehy partizánskych skupín, ktoré počas 2. svetovej vojny vznikali ako odpor proti fašizmu.