O šampionáte

MS v hokeji 2022 na webe, v apke, v televízii i rozhlase

Základné informácie o turnaji

MS v hokeji 2022 sa konajú od 13. – 29. mája vo Fínsku. Dejiskom 85. šampionátu sú mestá Helsinki a Tampere. Naposledy hostili Fíni svetový šampionát v hokeji v roku 2012, pričom v Tampere sa hralo aj v roku 2003.

Z oboch turnajov si Slovensko prinieslo cenné kovy. Kým v roku 2003 to bol bronz, pred desiatimi rokmi sme získali striebro.

Vylúčenie Ruska

Tohtoročný šampionát ovplyvnila zahraničnopolitická atmosféra vo svete. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) pristúpila k vylúčeniu Ruska a Bieloruska z turnaja za pokračujúcu vojenskú agresiu na Ukrajine. Namiesto vylúčených tímov sa na šampionáte predstavia Francúzsko a Rakúsko.

Organizátori zmenili aj dejisko zápasov v Helsinkách, kde sa mali súboje odohrávať v Hartwall Arene. Nakoľko halu vlastnia ruskí majitelia, Fíni sa rozhodli presunúť súboje do menšej a staršej arény Ice Rink s kapacitou 8200 divákov.

Obhajcom titulu sú hráči Kanady, ktorí pred rokom v Rige porazili vo finále hráčov Fínska. Bronz získali hokejisti USA. Slovensko skončilo na 8. mieste, keď po ôsmich rokoch postúpilo do štvrťfinále. Tam naši hráči podľahli hokejistom USA 1:6.

Rozpis zápasov slovenskej reprezentácie
Skupiny na majstrovstvách sveta v hokeji

Kedy hrá Slovensko

Slovenskí hokejisti začínajú svoj program na MS vo Fínsku už v prvý deň šampionátu, keď sa 13.5. stretnú s reprezentáciou Francúzska. Následne nastúpia v skupine A postupne proti Nemecku, Kanade, Švajčiarsku, Kazachstanu, Taliansku a Dánsku. Všetky zápasy našich odvysiela v priamych prenosoch RTVS na stanici :ŠPORT.

Skupiny na MS v hokeji

Tímy na svetovom šampionáte sú aj tento rok rozdelené do dvoch osemčlenných základných skupín. V A-skupine sú Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Slovensko, Švajčiarsko, Kazachstan a Kanada. V B-skupine zase Česko, Fínsko, Lotyšsko, Nórsko, Švédsko, Rakúsko, Veľká Británia a USA.

Sledujte online

  • Televízia: Vysielanie naživo online alebo v televízii
  • Rozhlas: Rádio Slovensko online alebo vo vašom príjimači

Prípravné zápasy

Príprava pred svetovým šampionátom vo Fínsku odštartovala v apríli pod názvom Euro Hockey Challange. V rámci nej Slovensko odohrá šesť zápasov. Na úvod prípravy sa naši hokejisti sa stretli dvakrát s Českom.

Program prípravy SR

  • 21.4. Slovensko – Česko 3:1
  • 23.4. Slovensko – Česko 3:4 pp a sn
  • 29.4. Nemecko – Slovensko 1:3
  • 30.4. Nemecko – Slovensko 2:3
  • 5.5. Slovensko – Nórsko 4:5 pp a sn
  • 7.5. Slovnesko – Francúzsko 2:0

Najprv 21.4. v Spišskej Novej Vsi vyhrali 3:1, o dva dni neskôr následne v Trenčíne prehrali 3:4 po samostatných nájazdoch. Koncom apríla sa naši presunú do Drážďan, kde ich 29.4. a 30.4. čakajú dva súboje s Nemeckom (vysielame na obrazovkách RTVS i online).

Posledné zápasy pred štartom šampionátu odohrali naši začiatkom mája v Žiline. V rámci Kaufland Cupu už najprv podľahli Nórsku po nájazdoch 4:5 a následne porazili Francúzsko. Oba súboje sme vysielali na stanici :ŠPORT v priamych prenosoch.