História

História slovenského hokeja

Najväčšie míľniky hokejovej reprezentácie SR od rozdelenia

1993

10. február: Prvé sústredenie slovenskej hokejovej reprezentácie

Július Šupler zvolal do Bratislavy prvýkrát v histórii slovenských hokejistov na zraz našej reprezentácie. Sústredenie sa začalo v stredu 10. februára v bratislavskej reštaurácii Slovakia na Líščich Nivách. Spomienky na tento historický moment i ďalšie zaujímavosti z obdobia vtedajšej hokejovej atmosféry na Slovensku, priblížil v Nočnej pyramíde Július Šupler.

12. február: Prvý zápas Slovenska v ére samostatnosti (Slovensko – Francúzsko 2:2)

Slovenskí hokejisti sa vo februári zúčastnili na turnaji štyroch mužstiev vo Francúzsku, kde na úvod nastúpili proti domácemu tímu. Súboj skončil nerozhodne 2:2. Hneď v úvode stretnutia mal v oslabení veľkú šancu Žigmund Pálffy. Prvý gól v histórii samostatného Slovenska však vsietil Vlastimil Plavucha.

Žigmund Pálffy a Miroslav Šatan na jednom z prvých tréningov Slovenska.

Jeden z prvých tréningov slovenskej reprezentácie. Zdroj: TASR

23. marec: Premiérová výhra v ére samostatnosti

Prvé víťazstvo zaznamenala naša reprezentácia v Bratislave, kde porazila Taliansko 7:2. Išlo o prípravný zápas pred olympijskou kvalifikáciou.

29. august – 4. september: Olympijská kvalifikácia v Sheffielde

Vďaka kvalitnej diplomacii sa mohlo Slovensko zúčastniť pamätnej olympijskej kvalifikácii v Sheffielde. Zverenci Júliusa Šuplera ju napokon vyhrali a Slovensko čakal prvý veľký turnaj v novodobej histórii.

1994

13. – 24. február: ZOH Lillehammer

Slovensko patrilo k najväčším prekvapeniam turnaja. Na úvod naši remizovali so Švédskom 4:4, následne s USA 3:3. Potom Slovensko porazilo Taliansko 10:3, Kanadu 3:1 a Francúzsko 6:2. V skupine B skončili na 1. mieste. Vo štvrťfinále však podľahli Rusku 2:3 pp.

Spomineky na hokejový Lillehammer´94 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Slovensko napokon obsadilo konečné šieste miesto, keď v boji o umiestnenie najprv porazilo Nemecko 6:5 pp a v priamom súboji o 5. miesto podľahlo Česku 1:7. Najlepším strelcom turnaja sa stal s 9 gólmi Miroslav Šatan. Produktivitu zase ovládol s 10 bodmi Žigmund Pálffy.

18. – 27. marec: MS v hokeji C kategórie

Prvý svetový šampionát pre slovenský hokej. Po rozdelení Československa ustanovila Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) nástupnícky tím medzi elitou Česko. Slovensko tak muselo bojovať o postup medzi najlepšie tímy sveta na šampionátoch nižšej kategórie. Začínalo sa v „céčku“, ktoré sa konalo v Poprade a Spišskej Novej Vsi. Hneď v úvodnom súboji s Bulharskom naši hráči ukázali svoju silu, keď súpera porazili 20:0! Následne sme rozdrvili 9:0 Slovinsko, no prišli prvé remízy s Kazachstanom 0:0 a Ukrajinou 2:2. Výhry nad Maďarskom (10:0) a Bieloruskom (2:1) napokon potvrdili postup Slovenska do B kategórie majstrovstiev sveta.

1995

12. – 21. apríl: MS v hokeji B kategórie

Turnaj sa opäť odohral na Slovensku, ktoré sa ako jediné hlásilo o usporiadanie šampionátu. Hostiteľským mestom bola Bratislava. Slovensko na čele s kapitánom Petrom Šťastným prešlo domáci turnaj bez prehry a v najkratšom možnom čase postúpilo do A kategórie MS v hokeji. Peter Šťastný po poslednom zápase ukončil aktívnu kariéru.

1996

21. apríl – 5. máj: MS v hokeji – Rakúsko

Historický moment pre Slovensko. Naša reprezentácia sa prvýkrát predstavila medzi špičkou svetového hokeja v ére samostatnosti. Mužstvo posilnili aj hráči z NHL Žigmund Pálffy či Miroslav Šatan, ako aj vtedajšia vychádzajúca hviezda Pavol Demitra. Na úvod turnaja vo Viedni Slovensko remizovalo s Kanadou 3:3, potom však prišla prehra s Ruskom 2:6. Nasledovali ďalšie zaváhania, najprv s Rakúskom 1:2 a USA 3:4. Na záver turnaja naši vyhrali nad Nemeckom 4:1. Slovensko pri svojej premiére medzi elitou skončilo na 10. mieste. Titul vyhralo Česko.

Miroslav šatan sa teší z gólu na MS 1996. Premiéra Slovenska medzi elitou.

Miroslav Šatan po góle na MS v hokeji 1996. Zdroj: TASR

26. august – 14. september: Svetový pohár v ľadovom hokeji

Slovensko dostalo pozvánku na prestížny zámorský turnaj, ktorý organizovala NHL za účasti najväčších hviezd profiligy. Slovensko hralo v Severoamerickej skupine s USA, Kanadou a Ruskom. Európsku skupinu tvorilo Česko, Švédsko, Fínsko a Nemecko. Slovensko na úvod prehralo s Ruskom 4:7. Následne podľahli naši tesne Kanade, keď v Ottawe prehrali 2:3. Slovensko turnaj ukončilo prehrou 3:9 s USA. Našim najlepším strelcom sa stal Peter Bondra, ktorý skóroval v každom zápase. Turnaj vyhrala reprezentácia USA.

1998

7. – 22. február: ZOH Nagano

Prvýkrát v histórii sa na olympijskom hokejovom turnaji mužov zúčastnili hviezdy NHL. Hokejisti najlepšej ligy sveta však mohli nastúpiť až do druhej fázy turnaja. V tej prvej si nižšie nasadené tímy museli vybojovať účasť v hlavnom turnaji. Medzi nimi bolo aj Slovensko, ktoré tak nemohlo rátať s hviezdami ako Žigmund Pálffy, Miroslav Šatan či Pavol Demitra. Za Slovensko napriek tomu nastúpili Peter Bondra či Róbert Švehla. Po remíze s Rakúskom 2:2, výhre s Talianskom 4:3, Slovensko v rozhodujúcom súboji proti Kazachstanu zaváhalo a prehralo 3:4. Naši reprezentanti obsadili 11. miesto. Zlato získali hráči Česka, ktorí vo finále porazili Rusko 1:0.

1999

26. december 1998 – 5. január 1999: MS v hokeji do 20 rokov – Kanada

Historický moment pre Slovensko. Juniorská reprezentácia získala prvú medailu v ére samostatnej republiky. Celkovo išlo prvú medailu pre slovenský hokej vôbec. V súboji o 3. miesto porazili zverenci Jána Filca juniorov Švédska 5:4. Vo výbere Slovenska boli mená ako Ján Lašák, Marián Gáborík či Ladislav Nagy.

Prvá medaila Slovenska v hokeji. MS 1999 do 20 rokov.

Prvá medaila pre slovenský hokej z roku 1999. Zdroj: TASR

2000

29. apríl – 14. máj: MS v hokeji – Rusko

Po úspechu na juniorskom fóre sa o rok Slovensko tešilo z premiérovej medaily aj na najvyššej úrovni. Na svetovom šampionáte v ruskom Petrohrade Slovensko vybojovalo strieborné medaily. Vo finále podľahli naši hráči Česku 3:5. V našom tíme sa objavil ako kapitán Miroslav Šatan a súčasťou mužstva bol aj Michal Handzuš, ako aj vychádzajúca hviezda Zdeno Chára. Mužstvo viedol Ján Filc, ktorý tak zaznamenal už druhú medailu za dva roky. Viacerým hokejistom sa po tomto turnaji podarilo dostať do najprestížnejšej ligy sveta NHL.

Strieborné medaily pre Slovensko vybojovali hokejisti v roku 2000 na MS v Petrohrade.

V roku 2000 získalo Slovensko strieborné medaily. Zdroj: TASR

2002

9. – 24. február: ZOH Salt Lake City

Slovensko sa po štyroch rokoch opäť neprebojovalo z kvalifikačnej časti mužského hokejového turnaja do hlavnej fázy. Na turnaji sa znovu predstavili hráči z NHL, no Slováci mohli hrať v najsilnejšom zložení až v súboji o umiestnenie. V zápase o 13. miesto sme vyhrali nad Francúzskom 7:1. Zlato získali hokejisti Kanady.

26. apríl – 11. máj: MS v hokeji – Švédsko

Najväčší úspech slovenského hokeja sa zrodil na severe Európy. Slovensko na šampionáte získalo historické zlaté medaily, keď vo finále v Göteborgu porazilo Rusko 4:3. O rozhodujúci gól našich sa postaral sto sekúnd pred koncom Peter Bondra, ktorému prihrával Žigmund Pálffy. Najproduktívnejším hráčom turnaja sa s 13 bodmi stal Miroslav Šatan. Slovensko turnajom prešlo suverénne, keď na konte malo len jedinú prehru. V základnej podľahli naši reprezentanti Fínsku 0:2.

Po zisku zlata v roku 2002

Historické zlato z MS v hokeji 2002. Zdroj: TASR

2003

12. – 22. apríl: MS v hokeji do 18 rokov – Rusko

Ďalšia medaila pre Slovensko v mládežníckych kategóriách. Slovensko získalo na turnaji v ruskom Jaroslavli strieborné medaily, keď vo finále prehrali naši hráči s Kanadou 0:3. V mužstve Slovenska sa objavili budúce hviezdy NHL ako Marián Gáborík, Andrej Meszároš či Jaroslav Halák.

26. apríl – 11. máj: MS v hokeji – Fínsko

Slovensko skompletizovalo zbierku medailí zo svetových šampionátov. Rok po zisku zlata sa naši reprezentanti tešili z bronzových medailí, keď v boji o 3. miesto vyhrali nad Českom 4:2. O rozhodujúci gól zápasu sa postaral Peter Bondra, na konečných 4:2 upravoval Pavol Demitra. Majstrami sveta sa stali hráči Kanady. Od tohto roku Slovensko čakalo na svoju ďalšiu medailu z hokejových MS deväť rokov.

Slovenskí hokejisti oslavujú zisk bronzových medailí v roku 2003.

Slovenskí hráči oslavujú zisk bronzových medailí v roku 2003. Zdroj: TASR

2006

15. – 26. február: ZOH Turín

Olympijský turnaj sa opäť hral aj s hráčmi z NHL. Slovensko mohlo prvýkrát postaviť tím na hviezdach z NHL, čo sa odzrkadlilo aj na výsledkoch. Naši hráči postupne porazili všetky mužstvá v B-skupine a do štvrťfinále postúpili z prvej pozície. Vo štvrťfinále však nečakane podľahlo Česku 1:3. Slovensko s hviezdami ako Gáborík, Hossa, Bondra, Šatan či Chára a Višňovský skončilo na turnaji predčasne a obsadilo 5. miesto. Zlato získali hokejisti Švédska.

ZOH Turín 2006, Slovensko vypadlo vo štvrťfinále.

Trpké vypadnutie vo štvrťfinále na ZOH Turín 2006. Zdroj: TASR

2009

26. december 2008 – 5. január 2009: MS v hokeji do 20 rokov – Kanada

Od roku 1999 boli slovenskí juniori najbližšie k cennému kovu v tejto vekovej kategórii. Slováci v rozhodujúcom zápase skupiny porazili po samostatných nájazdoch Fínsko a postúpili do štvrťfinále, kde porazili hráčov USA 5:3. Napokon naši hokejisti skončili na konečnom 4. mieste. Najproduktívnejším hráčom našich sa stal s 11 bodmi Tomáš Tatar. V tíme zažiaril aj Richard Pánik.

2010

16. – 28. február: ZOH Vancouver

Olympijský turnaj sa opäť konal aj s hráčmi NHL. Slovensko so silnou generáciou hokejistov okolo Miroslava Šatana na turnaji zažiarilo, no napriek tomu obsadilo konečné 4. miesto. V súboji o bronzové medaily naši hráči prehrali s Fínskom 3:5, keď ešte po dvoch tretinách viedli 3:1. Najproduktívnejším hráčom turnaja sa stal s 10 bodmi Pavol Demitra, hneď za ním skončil s 9 bodmi Marián Hossa. Zlato získala Kanada.

Pavol Demitra na Olympiáde 2010

Smutný Pavol Demitra po dueli o 3. miesto na ZOH vo Vancouveri 2010. Zdroj: SITA

2012

4. – 20. máj: MS v hokeji – Fínsko

Štvrtý cenný kov pre slovenský hokej prišiel na šampionáte vo Fínsku. Slovenskí hokejisti na ceste do finále porazili najprv Kanadu 4:3 a v semifinále Česko 3:1. Vo finále už naši hráči nestačili na silné Rusko, ktorému podľahli 2:6. Náš tím stmeľovala vôľa víťazstva za čerstvo zosnulého Pavla Demitru, ktorý rok predtým zahynul pri leteckom nešťastí v Rusku. Súčasťou vicemajstrov sveta boli hráči ako Miroslav Šatan, Zdeno Chára či Tomáš Tatar. Trénerom Slovenska bol Vladimír Vůjtek st.

Zdeno Chára po zisku Slovenska strieborných medailí v rou 2012.

Zdeno Chára po zisku striebra v roku 2012. Zdroj: TASR

2014

12. – 23. február: ZOH Soči

V Rusku sa mužský hokejový turnaj konal naposledy s hráčmi z NHL. Slovensko na ňom už nemalo taký silný výber ako roky predtým. Tím viedol ako kapitán Zdeno Chára a nechýbala v ňom aj vychádzajúca hviezda Tomáš Tatar. Slovensko napokon skončilo na turnaji vo osemfinále, kde podľahlo Česku 3:5. Celkovo naši hokejisti obsadili 11. miesto. Zlato získala Kanada.

Zdeno Chára po vypadnutí Slovenska na ZOH v Soči 2014.

Smútok po vypadnutí Slovenska na ZOH v Soči 2014. Zdroj: TASR

2018

14. – 25. február: ZOH Pjongčang

Po dvadsiatich rokoch sa olympijský turnaj konal bez účasti hráčov z NHL. V juhokórejskom meste zažil debut na slovenskej striedačke kanadský tréner Craig Ramsay. Hneď v prvom stretnutí pod jeho vedením Slovensko prekvapivo vyhralo nad tímom Ruského olympijského výberu 3:2. Naši reprezentanti však následne prehrali s USA 1:2 a 2:3 po samostatných nájazdoch so Slovinskom. Celkovo na turnaji neohúrili a skončili opäť na 11. mieste, keď v osemfinále podľahli tímu USA 1:5.

Craig Ramsay na ZOH v Pjongčangu 2018.

Craig Ramsay na lavičke Slovenska počas ZOH v Pjongčangu 2018. Zdroj: TASR

2022

9. – 20. február: ZOH Peking

Historický turnaj pre slovenský hokej. V čínskej metropole sa Slovensko tešilo z prvej medaily spod piatich kruhov, keď získalo bronz. Po úvodných dvoch prehrách s Fínskom a Švédskom, sa Slovensko napokon dostalo do bojov o medaily. V semifinále nestačili naši hráči opäť na Fínsko, no v boji o 3. miesto zdolali Švédsko 4:0. Najlepším strelcom turnaja sa so siedmimi gólmi stal vtedy ešte len 17-ročný Juraj Slafkovský.

Slovensko získalo v Pekingu bronz na ZOH v hokeji.

Slovensko získalo v Pekingu bronz na ZOH v hokeji. Zdroj: TASR

2023

12. – 28. máj: MS v hokeji

Slovenskí hokejisti obsadili na fínsko-lotyšskom šampionáte konečnú deviatu priečku, po tom, čo v skupine skončili na piatom mieste a nepostúpili do štvrťfinále. Slováci vstúpili do majstrovstiev sveta tesnou prehrou s Čechmi. Prvý triumf zaznamenali o deň neskôr, keď zdolali domácich hokejistov a neskorších bronzových medailistov z Lotyšska.

Následne si pripísali tri prehry v rade, dva po nájazdoch s Kanaďanmi a Kazachmi a jednu v čistom hracom čase so Švajčiarmi. Na postup medzi osmičku najlepších im nestačili ani víťazstvá nad Slovincami a Nórmi.

Zápas Slovensko - Lotyšsko z 13. mája 2023

Zápas Slovensko - Lotyšsko z 13. mája 2023. Zdroj: TASR