O šampionáte

Základné informácie o turnaji

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2024 sa konajú od 10. – 26. mája v Českej republike. Dejiskami 87. šampionátu sú mestá Praha a Ostrava.

Pre zahraničnopolitickú situáciu sa zároveň na turnaji aj tento rok nezúčastnia hokejisti Ruska a Bieloruska.

Zlato obhajujú Kanaďania

Obhajcom titulu sú hokejisti Kanady, ktorí pred rokom vo finále zdolali hráčov Nemecka 5:2. Bronzové medaily získalo Lotyšsko, ktoré sa z cenného kovu na vrcholnom podujatí tešilo prvýkrát vo svojej histórii.

Slovensko skončilo vlani na konečnom deviatom mieste. Zverenci Craiga Rmasayho obsadili v B-skupine piate miesto a do vyraďovacej časti nepostúpili.

Medzi elitu sa z nižšej skupiny prebojovali reprezentácie Veľkej Británie a Poľska.

Skupiny a účastníci

Aj tento rok je na turnaji 16 tímov rozdelených do dvoch osemčlenných skupín.

Slovenskí hokejisti sa predstavia v B-skupine, ktorá sa odohrá v Ostrave na štadióne Ostravar Arena. Súpermi našich hráčov budú Nemecko, Kazachstan, USA, Poľsko, Francúzsko, Lotyšsko, Švédsko.

Stretnutia A-skupiny sa uskutočnia v Prahe. V multifunkčnej O2 aréne sa predstaví Švédsko, Fínsko, Dánsko, USA, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a Maďarsko.

Kedy hrá Slovensko?

Slovenskí hokejisti začínajú turnaj 10. mája zápasom proti Nemecku od 16.20 hod. Po dni voľna odohrajú naši hráč v nedeľu 12. mája duel proti Kazachom.

Hneď ďalší deň (13. 5.) je na programe duel proti USA, po ďalšom dni voľna sa v stredu (15. 5.) zverenci Craiga Ramsayho stretnú s Poľskom. Až v sobotu 18. mája si zmerajú sily s Francúzskom, o 24 hodín ich čaká Lotyšsko. Pôsobenie v skupine uzavrú duelom so Švédskom.

Slováci bez hráčov z KHL

Na tohtoročnom turnaji sa v našom kádri nepredstavia hráči z Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Hoci Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) im reprezentáciu nezakázal, na MS štartovať nebudú z rôznych dôvodov, či už zdravotných, osobných alebo rodinných.

Národný tím s určitosťou neposilní ani útočník Arizony Miloš Kelemen, ktorý sa ospravedlnil z rodinných dôvodov. Vyraďovaciu časť v NHL si zahrajú obrancovia Erik Černák a Martin Fehérváry. Ich účasť by bola možná, ak by ich tímy vypadli už v osemfinále.

Pozitívnou správou je, že národný dres by si mohol obliecť najproduktívnejší Slovák tohtoročnej základnej časti NHL 20-ročný útočník Juraj Slafkovský. Záujem reprezentovať prejavil aj obranca Šimon Nemec. Generálny manažér Miroslav Šatan zas potvrdil, že na šampionáte počíta s Pavlom Regendom. Jeho Anaheim aj farmársky tím San Diego Gulls do play-off nepostúpili. Okrem neho si o Stanley Cup nezahrá ani skúsený Tomáš Tatar a Martin Pospíšil.