O turnaji

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 sa konajú od 20. novembra do 18. decembra v Katare. Ide o prvý futbalový šampionát, ktorý sa koná v arabskom svete a zároveň v krajine s moslimskou väčšinou.

Turnaj sa bude odohrávať na ôsmich štadiónoch v piatich mestách. Finále sa uskutoční na Lusail Iconic Stadium v meste Lusail s kapacitou 80-tisíc divákov.

Obhajcom titulu je Francúzsko, ktoré pred štyrmi rokmi porazilo vo finále Chorvátsko 4:2. Bronz obhajujú futbalisti Belgicka. MS vo futbale sa hrá poslednýkrát s 32 mužstvami. Na nasledujúci šampionát už postúpi 48 mužstiev organizácie FIFA.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Kedy sa budú hrať zápasy

Všetky zápasy skupinovej fázy sú naplánované v prijateľných časoch, a to o 11.00, 14.00, 17.00 a 20.00 stredoeurópskeho času. Osemfinále a štvrťfinále sa odohrá o 16.00 a 20.00 stredoeurópskeho času. Semifinále sa bude konať o 20.00, pričom finále a zápas o 3. miesto o 16.00.

Prehľadný rozpis zápasov si môžete pozrieť v našom článku, v ktorom nájdete kompletný program zápasov turnaja.

Formát turnaja

MS vo futbale sa zúčastní 32 tímov rozdelených do ôsmich skupín. V nich sa hrá systémom každý s každým, a teda jedno mužstvo odohrá v skupine tri zápasy. Prvé dva tímy si zabezpečia postup do osemfinále.

V play-off sa hrá vyraďovacím systémom na jeden zápas, a teda porazené mužstvo na turnaji končí. Víťaz semifinále postupuje do boja o titul majstra sveta. Porazené mužstvá si zahrajú o bronz.

Bodovanie a systém

Za víťazstvo sa v skupinovej fáze do tabuľky pripisujú 3 body, za remízu 1 bod a za prehru 0 bodov. Pri rovnosti bodov rozhoduje najprv skóre, počet strelených gólov a následne aj vzájomný zápas. V prípade rovnosti bodov troch tímov môže rozhodovať aj minitabuľka.

Pokiaľ sa vo vyraďovacej fáze skončí zápas v riadnom hracom čase nerozhodne, nasleduje predĺženie 2-krát po 15 minút. Ak sa ani v ňom nerozhodne, nasleduje penaltový rozstrel.

MS vo futbale s RTVS

Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 odvysiela tento rok RTVS. Diváci sa môžu tešiť na kompletnú porciu 64 zápasov, ktoré odvysielame na stanici :ŠPORT. Každý duel bude možné sledovať aj online. Komentovať zápasy budú Marcel Merčiak, Ľuboš Hlavena a Peter Zagiba. Dopĺňať ich budú naši experti Marián Zeman, Peter Ďuriš, Ladislav Borbély.