Najväčší Slovák
Najväčší Slovák


NS__18.jpg

Slovensko rozhodlo: Najväčším Slovákom sa stal M. R. Štefánik

Celonárodnú anketu, ktorá vyvrcholila slávnostným galavečerom 1. mája 2019, predstavila RTVS 23. októbra 2018 počas tlačovej konferencie na Bratislavskom hrade, kde si prítomní novinári mohli ako prví vybrať „svojho" Najväčšieho Slováka. Víťazom hlasovania slovenských novinárov sa vtedy stal Milan Rastislav Štefánik.

archiv.png
Galevečer v archíve

Už 1. novembra 2018 sa začala veľká nominačná fáza, v rámci ktorej mohla verejnosť až do poslednej decembrovej dekády hlasovať prostredníctvom SMS za ľubovoľnú slovenskú osobnosť z histórie či súčasnosti. Na Nový rok 1. januára 2019 spoznali diváci Jednotky počas slávnostného galavečera s moderátorkou Adelou Vinczeovou a Štefanom Chrappom prvú stovku a v rámci nej finálnu TOP 10 osobností.

Tohtoročnú druhú hlasovaciu fázu sprevádzala desiatka večerov. Diváci Jednotky ich mohli sledovať v stredy od 20. februára do 24. apríla 2019 . Večery boli venované jednej osobnosti z top desiatky. Každá z nich mala svojho obhajcu z radov verejne známych ľudí z rôznych oblastí. Tvrdenia obhajcov počas večerov dokresľovali dokumentárne zábery, tie potom buď potvrdil, alebo vyvrátil odborný garant a nasledovala odborná diskusia, ktorú moderoval Štefan Chrappa.

Počas slávnostného galavečera 1. mája 2019, sa diváci dozvedeli meno osobnosti, ktorá dostala najviac hlasov. Najväčším Slovákom sa stal Milan Rastislav Štefánik.

Diváci mu poslali takmer 49 tisíc sms hlasov, celkovo ich do finálnej časti ankety prišlo viac ako 108.000. Na druhom mieste sa umiestnil Ľudovít Štúr, prvú trojicu uzatvára Anton Srholec.

Súčasťou ankety bolo aj hlasovanie mladých gymnazistov Najväčší Slovák Mladá voľba, kde bolo rovnaké poradie na prvých troch miestach. Stredoškoláci hlasovali počas diskusií na školách. Diskusie sa uskutočnili v apríli na dvanástich slovenských gymnáziách.

--------------------------------------------------------------------

Plné znenie príhovoru generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka na slávnostnom galavečere Najväčší Slovák

Príjemný večer, ctené dámy, príjemný večer, vážení páni,

projekt Najväčší Slovák, ktorý v uplynulom polroku vyvolával mnohé polemiky a vášne, sa dostáva do finále. O chvíľu sa dozvieme, koho hlas ľudu, lepšie povedané SMS hlasy ľudu vyniesli na najvyšší piedestál. Dozvieme sa, kto sa podľa jeho citlivého barometra stal najväčším Slovákom. Dnešnému rozuzleniu predchádzalo viac ako 180 dňové hľadanie, sprevádzané kladnými i zápornými emóciami, vášnivými polemikami o tom, kto v ankete mal byť a nebol, kto nemal byť a bol, kto sa mal dostať do prvej desiatky a nedostal, kto a prečo mal alebo nemal vyhrať. Ešte nikdy nemalo Slovensko toľko zasvätených historikov, politológov a vykladačov zaručených právd. A to je dobre, lebo to svedčí o tom, že nám naša história a osobnosti, ktoré ju vytvárali, nie sú ľahostajné. Prežili sme pri obrazovkách desať zaujímavých večerov s dokumentárnymi filmami o osobnostiach prvej desiatky i diskusie po nich. Boli obrazom nás samých, našich koreňov, pováh a charakterov. Či sa nám to páči alebo nie, ukázali, ako rozmýšľame, konáme, na čo sme citliví a čo nás necháva chladnými. Ukázali aj to, že slovenské dejiny po stáročia vytváralo množstvo skvelých osobností, porovnateľných a lepších ako boli ich historickí súpútnici. Aj osobnosti z prvej desiatky boli a sú rozmanité a rôznorodé, zložité a protirečivé. Každá z nich má svoje pozitíva i negatíva a rovnako ako my teraz, ani oni vo svojej dobe neboli dokonalí. Jedno im však uprieť nemožno: schopnosť ísť húževnato za svojím cieľom, schopnosť prekonávať prekážky, stáť si za svojím presvedčením i vo chvíľach najťažších a, samozrejme, schopnosť inšpirovať a presadzovať svoje vízie. Každý z nich je iný, ale všetci z nich boli a sú Slováci. Z rôznych historických časov, ale z jedného - slovenského - priestoru. Keď žili, pracovali naplno a nehľadeli na osobné obete. A my dnes žijeme ako suverénny národ vo vlastnom štáte vďaka nim. Nie sme, chvalabohu, uniformne jednotní, ani optimálni, ale naše denné polemiky nás zatiaľ stále posúvajú vpred a vyššie. Projekt Najväčší Slovák a jeho mladá voľba ukázal aj to, že veľký záujem o poznanie a spoznávanie našej histórie má aj mladá generácia. Je to jedno z najpríjemnejších prekvapení, za ktoré chcem aj touto cestou vysloviť študentom a ich učiteľom obdiv a uznanie. Lebo ak vďaka našim historickým osobnostiam môžeme byť hrdí na naše dejiny, tak vďaka študentom a ich pedagógom sa nemusíme obávať o našu budúcnosť.

Som presvedčený, že ak sa o sto rokov opäť bude hľadať Najväčší Slovák, niekto z nich bude minimálne v prvej desiatke. Dovolím si tvrdiť, že to je jeden z najlepších odkazov dnešného večera.