Úvod Novinky Filmy a seriály
Špina, ktorá sa nedá zmyť. Premiéra oceňovaného filmu v RTVS
Špina, ktorá sa nedá zmyť. Premiéra oceňovaného filmu v RTVS

Špina, ktorá sa nedá zmyť. Premiéra oceňovaného filmu v RTVS

Špina bola súčasťou najsilnejšieho ročníka slovenských filmov v ére samostatnosti.

Lena je obyčajné, dospievajúce dievča, ktoré spoznáva prvé lásky, ochutnáva dobrodružstvá a starosti i slasti dospievania. Jej svet plný snov a túžob naruší znásilnenie. Svet hlavnej hrdinky sa po čine človeka, ktorému dôveruje, obracia hore nohami. Musí bojovať so svojimi démonmi, ale aj s okolím, ktoré jej prestalo zrazu rozumieť, neverí jej a spochybňuje ju. Podarí sa jej s traumou, ktorá sa ako špina na ňu nalepí a aj v súčasnej spoločnosti ide o mimoriadne tabuizovanú a prehliadanú tému, vysporiadať? Uverí a pomôže jej okolie a spoločnosť ako taká?

Celovečerný hraný debut Terezy Nvotovej v hlavnej úlohe s Dominkou Morávkovou-Zeleníkovou, Róbertom Jakabom a Annou Šiškovou, ktorý vznikal v koprodukcii RTVS, vysielame v piatok 26. júna o 22.05 na Dvojke.

Silný ročník

Špina bola súčasťou najsilnejšieho ročníka slovenských filmov v ére samostatnosti. Do kín v roku 2017 na snímky ako Všetko alebo nič, Čiara, Únos či práve Špinu prišlo takmer 1,5 milióna divákov, čo je a zrejme aj na dlhý čas zostane, absolútny rekord v návštevnosti slovenských filmov.

Dominika Morávková pre úlohu Leny navštívila psychiatrickú liečebňu či študovala reálne prípady obetí znásilnenia. „Keď som nebola ešte matka, skôr som si tú hrdinku prirovnávala k sebe a teraz mi, samozrejme, prebehne hlavou - toto sa môže diať aj mojej dcére," povedala pre TASR čoskoro 30-ročná herečka, mama Amálie a Damiána Huga.

špina, jakab

Realita verzus predstava spoločnosti

Podľa Morávkovej ľudia často žijú v predstave, že znásilnenie prebieha zásadne v tmavej uličke. "Realita je pritom vo väčšine prípadov celkom iná a my sme sa jej chceli vo filme čo najviac priblížiť. Ja sama mám medzi priateľmi osoby, ktorým sa niečo podobné stalo, a myslím si, že je mimoriadne dôležité o tom hovoriť," podčiarkla Dominika, ktorú si z obrazoviek RTVS pamätáte aj ako moderátorku úspešnej šou Zem spieva.

Aj podľa režisérky Terezy Nvotovej je téma znásilnenia na Slovensku ešte stále opradená mýtmi o krátkych sukniach a temných uličkách. "V skutočnosti sa však väčšina znásilnení deje na bezpečnom mieste ako je domov alebo škola. Odhaduje sa, že na Slovensku dôjde každý rok k tisícom znásilnení, obete sa však na políciu odhodlajú nahlásiť iba desiatky prípadov. Je to tak, pretože naša spoločnosť má tendencie ich buď odsúdiť alebo im neveriť," uviedla filmárka, ktorá chcela svojim debutom upozorniť na takmer nefunkčný systém ochrany a práv obetí.

tereza nvotová

Film Špina získal ocenenia na MFF Art Film Fest Košice, na festivale Fest Espinho v Portugalsku získal hlavnú cenu, českí filmoví kritici ho označili za najlepší film roka 2017, z ôsmich nominácií na Českého leva Špina premenila na sošku jednu. Film získal aj šesť nominácií na národné filmové ceny Slnko v sieti.

Zaujímavosťou je, že Dominika Morávková bola v čase natáčania Špiny tehotná. Momentálne sa už teší z dvoch potomkov. Damián Hugo sa narodil v marci tohto roka a herečka po pôrode už začala cvičiť, čo ukázala na svojom Instagrame.

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia