MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Filmy a seriály
Vykúpenie z väznice Shawshank. Magické číslo 237 a ďalšie zaujímavosti
Vykúpenie z väznice Shawshank. Magické číslo 237 a ďalšie zaujímavosti

Vykúpenie z väznice Shawshank. Magické číslo 237 a ďalšie zaujímavosti

Nezmeškajte úspešný film o nádeji a sile už v sobotu večer na Jednotke.

Zo 7 nominácií na Oscara neobhájil ani jednu. Zo začiatku bol považovaný za absolútny prepadák, dnes ho označujeme za jeden z najúspešnejších filmov. Sledujte film Vykúpenie z väznice Shawshank v sobotu o 20:30 hod.

Mladý a úspešný finančník Andy sa v roku 1947 dostane do väzenia za vraždu manželky a jej milenca, ktorú podľa vlastných slov nespáchal. Po nástupe do väznice Shawshank ho čaká tvrdá práca, šikana a depresie. Vďaka priateľstvu so starým väzňom Redom sú však dni vo väzení znesiteľnejšie.

Svojou šikovnosťou si Andy postupne získava nielen priazeň ostatných väzňov, strážcov ale aj samotného riaditeľa. Ten začne využívať Andyho znalosti z oblasti finančníctva vo svoj prospech a v priebehu niekoľkých rokov vďaka podvodom rozprávkovo zbohatne.

Vykúpenie z väznice Shawshank, film.jpg

Keď Andy zistí, že sa našiel vrah jeho manželky a jej milenca, požiada o obnovu súdneho procesu. Narazí však na tvrdý odpor riaditeľa, ktorý nemôže Andyho stratiť. Ak by Andy získal slobodu, riaditeľ by prišiel o všetky kšefty. Navyše dostane strach, že Andy začne rozprávať o jeho finančných podvodoch.

237 ako značka Stephena Kinga

Film vznikol ako adaptácia novely Stephena Kinga s názvom Rita Hayworthová a vykúpenie z väznice Shawshank. Spisovateľ dostal od režiséra filmu Franka Darabonta odmenu v hodnote $5.000, šek však zarámoval a poslal Darabontovi späť s odkazom: „Odlož si ich pre prípad, že by si niekedy potreboval zaplatiť kauciu. S láskou, Steve.

Verní fanúšikovia Stephena Kinga iste tušia, že číslo 237 nebolo vo filme použité náhodou. Pre Kinga je toto číslo takmer posvätné, a preto ho môžeme vidieť aj v iných filmoch inšpirovaných jeho dielami.

Hrať mali aj Brad Pitt či Clint Eastwood

Postavu Tommyho Williamsa, ktorý vo filme zahynie, mal pôvodne hrať Brad Pitt. V tej dobe neznámy herec ale dostal lepšiu ponuku a Tommyho nakoniec stvárnil Gil Bellows.

Ani vy si neviete predstaviť tento film bez Morgana Freemana? Potom vás zrejme prekvapí, že pôvodne mal úlohu Reda dostať niekto celkom iný.

V knižnej predlohe je totiž Red popisovaný ako ryšavý muž írskeho pôvodu. Preto tvorcovia najprv oslovili Clinta Eastwooda, Paula Newmana, Roberta Redforda či Harrisona Forda. Režisér si ale napokon sám vybral Freemana, pretože ho zaujal svojou prirodzenou charizmou.

Nenechajte si ujsť kultovú drámu o nespravodlivosti, priateľstve, odhodlaní a nádeji. Sledujte film Vykúpenie z väznice Shawshank už v sobotu večer o 20:30 hod. na Jednotke.

FOTO: Instagram / musc_art a Facebook /  The Shawshank Redemption

Živé vysielanie ??:??

Televízia