Úvod Novinky Filmy a seriály
Príbeh, ktorý zasiahol celý svet. Nezmeškajte strhujúcu drámu Lidice
Príbeh, ktorý zasiahol celý svet. Nezmeškajte strhujúcu drámu Lidice

Príbeh, ktorý zasiahol celý svet. Nezmeškajte strhujúcu drámu Lidice

Historický veľkofilm o tragédii, ktorá zničila stovky životov a zapísala sa do dejín ľudstva.

Film Lidice, ktorý mapuje bolestivú kapitolu našich dejín, ponúkame v sobotu večer na Dvojke.

Historická dráma nie je iba príbehom o veľkých dejinách. Približuje osudy jednotlivcov, ktorí prišli o to najcennejšie. Film Lidice je príbehom ľudí, ktorí nemali kam ujsť, a tých, ktorí sa nemali kam vrátiť.

Brutálne besnenie ako exemplárny trest

Autor scenáru Zdeněk Mahler vysvetlil, že film mapuje osudy jednotlivých obyvateľov dedinky Lidice, na ktorých bola vykonaná rituálna pomsta.

Rozkaz zničiť Lidice a ich obyvateľov odviesť do koncentračných táborov padol len pár dní po tom, ako bol vykonaný atentát na Reinharda Heydricha.

Lidice 3.png

Podľa scenáristu bolo cieľom rozkazu nielen zničiť životy obyvateľov, ale obec celkom vymazať z histórie. To sa gestapu našťastie nepodarilo.

Ba práve naopak – besnenie v Lidiciach zostalo navždy mementom, na ktoré sa nikdy nesmie zabudnúť.

Nemať sa kam vrátiť

Ako dodal režisér Petr Nikolaev, úlohou filmu je prerozprávať príbeh Lidíc čo najpravdivejšie.

To sa autorom podarilo aj vďaka svedectvu jediného dospelého muža, ktorému sa podarilo prežiť a mohol tak porozprávať svoj príbeh Zdeňkovi Mahlerovi.

František Saidl (vo filme sa volá František Šíma, hrá ho Karel Roden) si počas besnenia v Lidiciach odpykával štvorročný trest za zabitie vlastného syna. Táto rodinná tragédia mu neskôr zachránila život.

Po prepustení z väzenia však zažil šok, z ktorého sa nikdy nespamätal. František sa nemal kam vrátiť. Z jeho domova sa stalo vyplienené pole plné popola bez jedinej živej duše.

Vo filme môžete okrem Karla Rodena vidieť aj Zuzanu Fialovú, Romana Luknára či Zuzanu Bydžovskú.

Nenechajte si ujsť strhujúcu vojnovú drámu o hrdinstve a tragédii obyčajných ľudí. Film Lidice ponúkame v sobotu o 20:30 hod. na Dvojke.

FOTO: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia