Úvod Novinky Filmy a seriály
10 faktov o fenoméne Narcos. Escobarove milióny žrali potkany
10 faktov o fenoméne Narcos. Escobarove milióny žrali potkany

10 faktov o fenoméne Narcos. Escobarove milióny žrali potkany

Filmárom so seriálom pomohol samotný Escobar. Po jeho smrti sa objavila detailná fotodokumentácia aj videozáznamy.

Seriál Narcos je jedným z mála, o ktorých hovoria čísla, kritici, ale aj diváci v samých superlatívoch.

Jeden z najprepracovanejších. Jeden z najúspešnejších. Jeden z najsledovanejších. A je potrebné podotknúť, že aj jeden z najkontroverznejších, aké za posledné roky vznikli.

Ak ste zatiaľ Narcos nevideli, máme pre vás skvelú správu. Dvojka ho zaradí do vysielania opäť od soboty 10. júla. Sledovať budete môcť dve časti po sebe.

Príbeh rozpráva americký agent

Názov seriálu Narcos vznikol zo slova narcotraficante, čo v preklade znamená priekupník s drogami. Jedným z najznámejších bol Pablo Escobar. Rozprávačom jeho príbehu je americký agent Steve Murphy, ktorý šiel známemu „narkobarónovi“ po krku.

Narcos_2

V úvodných epizódach prvej série sa diváci dozvedia, ako sa Escobar dostal k drogám. Najprv sa pohyboval sa na čiernom trhu v Medellíne, v kamiónoch pašoval aj alkohol, cigarety či dokonca domáce spotrebiče.

Stretnutie s ilegálnym chemikom Morenom bolo pre Escobara kľúčové. Escobar sa s ním dohodol na výrobe a distribúcii novej výnosnej drogy – kokaínu.

Zaujímavosti o seriáli Narcos, ktoré sa oplatí vedieť

  • Autentický vďaka Escobarovi

Vizuálne spracovanie je priam dokonalé, a to vďaka samotnému Pablovi Escobarovi, ktorý si o takmer všetkom viedol vlastné záznamy.

Ako diváci budete ohúrení prepracovaním kostýmov, vzhľadom jednotlivých budov, priestorov a tiež jednotlivých scén. Escobar doslova pomohol urobiť Narcos prvotriednym televíznym programom vďaka fotodokumentácii, ale aj videám, ktoré vlastnoručne nakrútil.

  • Synovi Escobara sa seriál nepozdával

Aj napriek tomu, že spoločnosť Netflix od začiatku tvrdí, že seriál je založený na skutočných udalostiach, mladému Escobarovi sa množstvo scén nepáčilo.

Ako povedal v niekoľkých rozhovoroch, seriál Narcos jeho rodine uškodil. Juanovi Pablovi sa nepáčilo najmä vykreslenie predaja drog do Európy. Zaujímavosťou je, že nakoniec si mladý Escobar zmenil meno na Sebastian Marroquin.

  • Herec, ktorý hral hlavnú úlohu, nerozprával po španielsky

Wagner Moura, ktorý stvárnil Escobara, je z Brazílie a predtým, ako získal úlohu v seriáli, rozprával prevažne po portugalsky.

Šesť mesiacov pred samotným nakrúcaním odišiel do Kolumbie, aby si osvojil nielen jazyk, ale aj kultúru. Neskôr uviedol, že španielčina mu ide lepšie ako angličtina.

  • Netflix nie je jediný...

Hoci je dnes pod seriálom Netflix podpísaný, o jeho produkciu sa sčasti podieľala aj televízia Univision. Nakoniec na úspešnom seriáli pracovali ľudia z rôznych krajín. Režisér je z Brazílie, hlavný scenárista z USA. Štáb poskladali z profíkov rôznych národností.

  • Peniaze, peniaze, peniaze

Nie je úplne jasné, koľko zarábal Escobar, keď sa jeho drogovému biznisu darilo najlepšie. V istom momente však bol siedmim najbohatším mužom planéty. Až dve miliardy dolárov mu ročne zožrali potkany.

Narcos_02

  • Musel pribrať

Herec Wagner Moura začínal nakrúcanie v dobrej forme. Pre potreby seriálu však musel pribrať niekoľko kilogramov, aby bol Escobarovi čo najpodobnejší.

Kým nemal váhu, akú požadovali tvorcovia, musel pod kostýmom nosiť falošné brucho. Po skončení nakrúcania sa z Mouru stal vegetarián.

  • Z dvoch nakoniec tri série

Pôvodný zámer bol nakrútiť dve série. Pre obrovský úspech sa však producenti rozhodli dať seriálu Narcos ešte ďalších desať častí.

V tretej a zároveň poslednej sérii už Escobar nefiguruje. Dej sa odohráva po jeho smrti. Boj proti drogovému kartelu je aj naďalej mimoriadne drsný.

  • Hviezdou už pred seriálom

Wagner Moura bol v Brazílii jednou z najväčších hviezd už predtým, ako kývol na nakrúcanie seriálu Narcos.

Vo filmovom priemysle pôsobil od polovice 90. rokov. Účinkoval aj vo filme Elite Squad, ktorý je v histórii brazílskeho filmu tým najlepšie hodnoteným a zároveň najlepšie zarábajúcim.

  • Escobarova smrť

Nakrúcali ju na miestach, kde Escobar reálne umrel. Dolapenie a zabitie Escobara patrí v Kolumbii k najsilnejším momentom v jej histórii.

  • Seriál nebol v pláne

Dokopy tridsať častí o živote Pabla Escobara sa malo pôvodne zmestiť do jedného filmu z hollywoodskej produkcie.

Keď sa však začalo pracovať na scenári, tvorcovia zistili, že existuje niekoľko menších príbehov a množstvo postáv, ktoré by sa do celovečerného filmu len tak ľahko nezmestili.

Foto: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia