Úvod Novinky Filmy a seriály
Film Svetlonoc uvidia aj v Španielsku. Nvotová neskrýva radosť
Film Svetlonoc uvidia aj v Španielsku. Nvotová neskrýva radosť

Film Svetlonoc uvidia aj v Španielsku. Nvotová neskrýva radosť

Snímka z dielne režisérky Terezy Nvotovej má za sebou slávnostnú premiéru a konečne ju uvidia aj slovenskí diváci.

Nový film Terezy Nvotovej, magická dráma s prvkami mystery a hororu Svetlonoc, sa teší veľkému záujmu filmových fanúšikov aj odbornej kritiky.

Na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne získal cenu Zlatý leopard a úspech zaznamenal aj na festivale Cinematik.

Film otvára množstvo tém. Aj tú o osobnej slobode

V stredu večer (28.9.) ho čakala plná sála hostí, ktorí boli pozvaní na slávnostnú premiéru. Bola medzi nimi aj prezidentka Slovenskej republika Zuzana Čaputová, ktorú téma filmu veľmi zaujala.

Svetlonoc

Svetlonoc sa snaží rúcať mýty a konvencie týkajúce sa ženstva a rieši problémy, ktoré sú v 21. storočí síce zastarané, ale stále prítomné.

Upozorňuje aj na rodové a rasové stereotypy a skúma strach z inakosti, z ktorého pramenia mnohé problémy dnešného sveta.

Naša spoločnosť odmieta tých, ktorí sa príliš odlišujú a pre svoje problémy hľadá jednoduché vysvetlenia a konkrétneho vinníka. Veríme na povery, ktoré sa menia na moderné konšpirácie a odmietame si priznať, že za mnohé nešťastia si môžeme sami.” hovorí režisérka a scenáristka Tereza Nvotová.

Svetlonoc otvára aj otázku hodnoty osobnej slobody, najmä v prípade, ak odmietame ísť konvenčnou cestou.

Je to téma, ktorá prekračuje hranice, keďže Svetlonoc ide na ďalšie filmové festivaly po celom svete – najbližšie do Španielska na Sitges.

25 50 75 90
Zdroj: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia