Úvod Novinky Filmy a seriály
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo učia deti po celom svete dobrote
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo učia deti po celom svete dobrote

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo učia deti po celom svete dobrote

Animák má už Českého leva aj medzinárodné uznanie z festivalu v Annecy.

V spolupráci s RTVS ako s najväčším slovenským filmovým koproducentom vznikol už svetovo známy animovaný príbeh Tonko, Slávka a kúzelné svetlo zo sveta fantázie a odlišnosti. Tento film, plný farieb, príbehov o priateľstve a nekonečnej fantázie, bol s úspechom uvedený na prestížnom Medzinárodnom festivale animovaného filmu v Annecy v júni minulého roku. Získal tu prestížnu Cenu poroty v kategórii Contrechamp.

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo

Prvá bábka, čo svieti na svete

Ocenenie upozorňuje na celovečerné animované filmy, ktoré si zaslúžia špeciálnu medzinárodnú pozornosť. Festivalu sa zúčastnilo 16 tisíc profesionálov z celého sveta a o ocenenie v tejto kategórii bojovalo až 12 celovečerných animovaných filmov. Postava filmového Tonka je navyše historicky prvou svietiacou animovanou bábkou na svete.

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo

Z dielne koprodukcie RTVS rozprávkový film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo získal aj prestížneho Českého leva za najlepší animovaný film roka 2023. Českého leva prevzal producent Jakub Viktorín, ktorý v ďakovnej reči o. i. zdôraznil: „Náš film hovorí v metafore o inakosti, ktorá spoločnosť obohacuje.“


Večná téma odlišnosti

Animák pochádza z koprodukcie troch susedných krajín Česka, Slovenska a Maďarska, pričom rozpráva príbeh 11-ročného Tonka, ktorý od narodenia svieti. Dojímavý príbeh napísala spisovateľka Jana Šrámková. Režisér a výtvarník Filip Pošivač priniesol vo filme večne aktuálnu tému odlišnosti a ako na ňu majú ľudia správne reagovať. Práve táto tématická štruktúra rezonuje s každým z nás a učí deti dojímavým spôsobom rozdávať lásku, aby boli raz dobrými ľuďmi.

RTVS online

Príbeh o priateľstve, fantázii, o svetle a tme sa aktuálne uchádza aj o národnú filmovú cenu Slnko v sieti za najlepší animovaný film. Ako obstojí sa dozvedia diváci už v piatok 26. apríla v priamom prenose na Jednotke o 20:30 h.

25 50 75 90
Foto: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia