Herec
Herec
Úvod Novinky Osobnosti
Bieloruska: Naša ústava už chráni len Lukašenka
Bieloruska: Naša ústava už chráni len Lukašenka

Bieloruska: Naša ústava už chráni len Lukašenka

Daria Manzalevskaia žije na Slovensku už takmer sedem rokov.

V Ráne na eFeMku Dominika Jašková a Martin Staňo hovorili o aktuálnej situácii v krajine s Bieloruskou, ktorá už takmer sedem rokov žije na Slovensku. „Ani by som neverila, že sa niečo také stane v mojej krajine, pretože my sme veľmi pokojní ľudia. Ale keď počúvam, čo mi hovorí moja mama a moji kamaráti, je mi z toho zle," hovorí Daria Manzalevskaia.

„Sledujem to pravidelne. Je to hrozný kolotoč. Máme lepšie dni s malými víťazstvami a sú aj zlé dni, keď to vláda celé potláča, keď klame, keď mučí ľudí. Preto je každý deň iný. Neviem ani, čo bude dnes,"
dodáva.

bielorusko Demonštranti pred budovou parlamentu na Námestí nezávislosti v Minsku. Foto: AP

Priblížila aj, ako vnímali prvé dni protestov jej blízki, ktorí v Bielorusku zostali: „Keď som telefonovala s mamou po globálnom blackoute, povedala len, že počujú výbuchy, no netušia, čo sa deje, lebo štátna televízia vysiela správy o tom, že robotníci pracujú na poliach, ako si vybrať správny melón alebo podobné nezmysly. Teraz, keď už je viac-menej normálne internetové spojenie, aj moja mama pozerá a číta viac reálnych správ."


Bielorusi majú dosť

A prečo jej krajania vyšli do ulíc práve teraz, keď Alexandr Lukašenko je bieloruským prezidentom už viac ako dve desaťročia? „Vždy, keď sú v Bielorusku voľby, sú v krajine isté nepokoje. Ale predtým mal Lukašenko istú podporu, preto tie falzifikácie neboli natoľko očividné. Avšak teraz, keď sa objavili oveľa silnejší kandidáti, ktorých Lukašenko verejne zatkol a nehanbil sa za to, a centrálna volebná komisia začala robiť prekážky počas prípravy volieb, ľudia už mali fakt dosť."

lukašenko Alexandr Lukašenko rečni pred svojimi podporovateľmi na Námestí nezávislosti v Minsku. Foto: AP

Daria Manzalevskaia tvrdí, že Bielorusi by v sebe mali potlačiť otrocké zmýšľanie, že si zaslúžia len to, čo im dáva štát. Podľa nej sa situácia v Bielorusku líši napríklad od situácie na Ukrajine, pretože nejde o celkové smerovanie štátu, ale o základné ľudské práva. „Tie požiadavky boli úplne minimalistické, napríklad, aby správne zrátali hlasy. Nikomu by nevadilo, ak by Lukašenko vyhral čestne a zvolili by ho ústavne. Ale on tak nevyhral. Ľudia len chceli spravodlivé voľby. Bieloruská ústava už nechráni ľudí, chráni len jedného človeka, ktorý sa chce nazývať prezidentom," hovorí.

O čo sa momentálne snažia Bielorusi doma aj v zahraničí, čo predchádzalo protestom a aké sú ich ďalšie možnosti, to si môžete vypočuť v rozhovore z Rána na eFeMku. Je dostupný aj ako podcast.

Bieloruska Daria Manzalevskaia v Rane na eFeMku 19.8.2020

Živé vysielanie ??:??

Televízia