Úvod Novinky Osobnosti
Jorgos Lanthimos má Zlatého leva z festivalu z Benátok za film Chúdiatko
Jorgos Lanthimos má Zlatého leva z festivalu z Benátok za film Chúdiatko

Jorgos Lanthimos má Zlatého leva z festivalu z Benátok za film Chúdiatko

Ocenili aj maďarsko-slovenský film.

Zlatého leva, hlavnú cenu 80. ročníka medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, získal film Chudiatko (Poor Things) gréckeho režiséra Jorgosa Lanthimosa.

Frankenstein v ženských šatách

festival-TASR

Oznámila to v sobotu 9. septembra večer porota v Benátkach.

Ocenená snímka je feministickou variáciou príbehu o Frankensteinovi s americkou herečkou Emmou Stoneovou v hlavnej úlohe. Ďalšie roly obsadili Willem Dafoe a Mark Ruffalo. Režisér Lanthimos (50) je známy filmami ako Favoritka, Homár či Zabitie posvätného jeleňa.

Za najlepšiu herečku vyhlásili tento rok Američanku Cailee Spaenyovú za úlohu v životopisnom filme Priscilla o manželke Elvisa Presleyho. Najlepším hercom je podľa poroty Američan Peter Sarsgaard ako muž trpiaci demenciou v snímke Memory.

Veľkú cenu poroty, druhú najvýznamnejšiu trofej benátskeho festivalu, si odniesol japonský režisér Rjúsuke Hamaguči za svoj film Aku wa sonzai šinai (Zlo neexistuje).

Strieborného leva za najlepšiu réžiu dostal taliansky tvorca Matteo Garrone za drámu Io capitano (Ja kapitán) o dvoch mladých mužoch zo Senegalu, ktorí zažijú hrôzy pri snahe utiecť z africkej krajiny do Talianska. Jeden z protagonistov, Seydou Sarr (21), získal cenu Marcella Mastroianniho pre vychádzajúcu hereckú hviezdu.

Cena aj pre maďarsko-slovenský film

Maďarsko-slovenský film Vysvetlenie na všetko získal hlavnú cenu sekcie Orizzonti na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Ocenenie počas slávnostného večera v sobotu (9. septembra) osobne prevzal režisér filmu Gábor Reisz.

Slovenský koproducent filmu Mátyás Prikler povedal:

"Režisér Gábor Reisz veľmi kriticky, ale zároveň empaticky zobrazuje rozdelenú maďarskú spoločnosť. Verím, že sa na Slovensku k až takto rozdelenej spoločnosti nedopracujeme. Paradoxne slovenský Audiovizuálny fond je jediný fond, ktorý tento film podporil."

O víťazoch spomedzi osemnástich súťažných filmov rozhodovali zástupcovia medzinárodnej poroty. V Benátkach mal film svetovú premiéru. Na Slovensku ho uvedú na jar 2024.

Cena pre poľskú režisérku

Agnieszka-Holland-Štefan-Puškáš-TASR

Osobitná cena poroty putovala poľskej režisérke Agnieszke Hollandovej za film Zelená hranica o útrapách sýrskych a afrických migrantov na poľsko-bieloruskej hranici, ktorý kritizovala poľská pravicová vláda.

Medzinárodný filmový festival v talianskych Benátkach je najstarším podujatím svojho druhu na svete a popri festivale vo francúzskom Cannes a nemeckom Berlinale sa považuje za jeden z troch najvýznamnejších.

Jubilejný ročník sa konal od 30. augusta a o Zlatého leva pre najlepší film sa uchádzalo 23 diel. O oceneniach rozhodla medzinárodná porota, ktorej predsedom bol americký režisér Damien Chazelle.

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia