Úvod Novinky Osobnosti
Ivana Chýlková má 60 rokov. Česká umelkyňa patrí k oceňovaným herečkám
Ivana Chýlková má 60 rokov. Česká umelkyňa patrí k oceňovaným herečkám

Ivana Chýlková má 60 rokov. Česká umelkyňa patrí k oceňovaným herečkám

Poznáme ju z mnohých českých, ale aj slovenských filmov.

Česká herečka Ivana Chýlková je stále aktívna nielen na divadelných doskách, ale aj v televízii či vo filme.

Díky za každé nové ráno

Chýlková-Ivana-František-Iván-TASR

Do povedomia divákov sa dostala najmä vďaka úspešným snímkam ako Čas sluhů, Díky za každé nové ráno, Přítelkyně z domu smutku alebo Oběti a vrazi. Väčšinou stvárňuje dominantné, odvážne a zvodné ženské postavy.

Ivana Chýlková sa narodila 27. septembra 1963 v Prahe. Po absolvovaní konzervatória v Ostrave študovala na Divadelnej akadémii múzických umení v Prahe.

Spolu s ňou sa v ročníku stretli výrazné herecké talenty ako Karel Roden, Jitka Asterová, Vilma Cibulková, Veronika Žilková či Eva Holubová.

Po štúdiách, ktoré Chýlková ukončila v roku 1985, príležitostne spievala.

Hosťovala napríklad v Studiu Ypsilon a v Divadle v Řeznické, v rokoch 1988 - 1991 bola súčasťou Činoherního studia v Ústí nad Labem a medzi rokmi 1991 - 1993 vystupovala na doskách Divadla Na zábradlí. Od roku 1993 je členkou pražského Činoherního klubu.

Umelkyňa sa už popri vysokoškolských štúdiách začala objavovať pred kamerou. Menšiu rolu získala v komediálne ladenej snímke Věry Chytilovej Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983).

Slovenský režisér Dušan Trančík ju obsadil do filmu Iná láska (1985).

Nasledovala postava vyzývavej milenky Karla Heřmánka v snímke Dobré světlo (1985) režiséra Karla Kachyňu.

Za rolu manipulatívnej medičky Dany vo filme Ireny Pavláskovej Čas sluhů (1989) získala v roku 1990 cenu na ženevskom festivale Hviezdy zajtrajška.

Ako väznená disidentka sa predstavila v štvordielnej adaptácii románu Evy Kantůrkovej s názvom Přítelkyně z domu smutku (r. Hynek Bočan, 1992).

Za stvárnenie hlavnej postavy v tejto snímke si odniesla Veľkú zlatú cenu na medzinárodnom televíznom festivale v Cannes.

Menšiu, ale výraznú úlohu získala ako manželka dr. Ulrycha v komédii Dědictví aneb Kurvahošigutntág (r. Věra Chytilová, 1992).

Odbornú i laickú verejnosť zaujala v komédii Milana Šteindlera Díky za každé nové ráno (1994). Za rolu dospievajúcej Olgy Hakunděkovej, ktorá prežíva prvé ľúbostné sklamania, si herečka odniesla Českého leva.

Ocenenie z rúk Milana Lasicu

Ivana-Chýlková-František-Iván-TASR

Z ďalších známych filmov, v ktorých sa Chýlková objavila možno spomenúť drámu Oběti a vrazi (r. Andrea Sedláčková, 2000), Gympl (r. Tomáš Vorel st., 2007), Perfect Days - I ženy mají své dny (r. Alice Nellis, 2011), Vejška (r. Tomáš Vorel st., 2014), Dědictví aneb Kurvaseneříká (r. Robert Sedláček, 2014) či Gump - pes, který naučil lidi žít (r. F.A. Brabec, 2021).

Česká herečka si 23. júna 2018 v Košiciach od vtedajšieho prezidenta festivalu Art Film Fest Milana Lasicu prevzala ocenenie Hercova misia. Cenou odmeňuje festival výrazné herecké osobnosti za mimoriadny prínos v oblasti hereckého filmového umenia.

Ivana Chýlková aktívne pôsobí aj na divadelných doskách. Diváci ju aktuálne môžu vidieť v inscenáciách Studia DVA ako napríklad Saxana, 4 sestry alebo Vánoční koleda.

Popri činohernom herectve pôsobí aj na muzikálovej scéne. V Divadle Josefa Kajetána Tyla účinkuje v muzikáli Billy Elliot a na pôde Hudebního divadla Karlín vystupuje v muzikáli Legenda jménem Holmes. V októbri 2023 sa Ivana Chýlková objaví ako súťažiaca v tanečnej súťaži StarDance.

Herečka bola v minulosti partnerkou českého herca Karla Rodena, v súčasnosti je jej manželom moderátor a herec Ján Kraus.

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia