Úvod Novinky Osobnosti
Prvá Slovenka na Mount Evereste: Lucia Janičová prepísala históriu
Prvá Slovenka na Mount Evereste: Lucia Janičová prepísala históriu

Prvá Slovenka na Mount Evereste: Lucia Janičová prepísala históriu

Rodená Prešovčanka zdolala najvyššiu horu sveta.

37-ročná vedkyňa, horolezkyňa a matka samoživoteľka Lucia Janičová bola odhodlaná prepísať históriu. Ako prvá Slovenka sa pokúsila zdolať vrchol Everestu. Za sebou už má Mont Blanc (4 809 m n. m.), Mera Peak v Nepále (6 476 m n. m.) a Aconcaguu v Andách (6 961 m n. m.).

„Ja už som zdolala vysoké hory. Nehovorím, že to bolo ľahké, ale cítila som, že ešte môžem ísť vyššie,“ povedala Lucia Janičová, ktorej sa tento cieľ podarilo splniť. V nedeľu 12. mája sa stala prvou Slovenkou, ktorá vystúpila na vrchol najvyššej hory sveta.

Ak sa vám videá a obrázky nezobrazujú správne, obnovte stránku.

Lucia chce inšpirovať aj iné ženy, no predovšetkým svoju dcérku. „Chcem jej ukázať, že v živote vieme urobiť fakt veľké veci. Musíme si veriť a nastavovať si vysoké ciele,“ povedala pre Rádio Slovensko Lucia Janičová, ktorá chce podľa svojich slov ukázať dcére, aby sa nebála dávať si vysoké ciele.

Ešte pred samotným výstupom sa venovala aklimatizácii na vysokohorské podmienky. Tú zahájila začiatkom apríla v Ázii. „Ja idem tradičným starým spôsobom, kedy sa aklimatizujem na hore, potom s expedíciou zamierim na šesťtisícovku, a potom sa presunieme na Everest base camp, čo je základný tábor pod horou, kde budeme pokračovať v aklimatizácii a rotáciách, kým sa nedostaneme, dúfam, úspešne na vrchol,“ popísala nadšená horolezkyňa.

Celý rozhovor s Luciou Janičovou si môžete vypočuť TU.

25 50 75 90

Galéria

Lucia Janičová na túre v horách.png Lucia Janičová na túre Lucia Janičová expedícia.png Lucia Janičová na expedícii
FOTO: Instagram / Lucia Janičová

Živé vysielanie ??:??

Televízia