Úvod Novinky Osobnosti
Zomrela múza oscarového režiséra Formana. Hana Brejchová mala 77 rokov
Zomrela múza oscarového režiséra Formana. Hana Brejchová mala 77 rokov

Zomrela múza oscarového režiséra Formana. Hana Brejchová mala 77 rokov

Lásky jedné plavovlásky boli nominované na Oscara, bodovali v Benátkach a Brejchová mala osemnásť rokov.

Ako pre blesk.cz potvrdila známa herečka Tereza Brodská, vo veku 77 rokov zomrela jej slávna teta herečka Hana Brejchová, ktorá zažiarila vo filme oscarového režiséra Miloša Formana Lásky jedné plavovlásky, keď mala len osemnásť rokov v roku 1965 a v tom čase študovala na gymnáziu. Šlo o jeden z najvýznamnejších filmov tzv. československej novej vlny a idnes.cz pripomína, že bol už vtedy nominovaný na prestížneho Oscara.

Poznáme ju aj z postavy modelky v sochárskom ateliéri v komédii Jaroslava Papouška Najkrásnejší vek (1968), v ktorej Hana Brejchová potvrdila podľa Českého rozhlasu svoj talent a šarm.

Vyfúkla cenu Cardinale

Mladučká herečka doprevádzala slávneho režiséra Miloša Formana na všetkých festivaloch, kde bol film Lásky jedné plavovlásky predstavený. Na prestížnej prehliadke filmov v Benátkach Hana Brejchová získala 3. miesto v kategórii najlepší herecký výkon a až za ňou sa objavila svetoznáma Claudia Cardinale. Herečka Hana Brejchová účinkovala aj už v Oscarom ovenčenom filme Miloša Formana Amadeus (1984).


Herečku Hanu Brejchovú poznáme aj z mnohých ďalších filmov, napr. zo známej komédie režiséra Oldřicha Lipského v hlavnej postave s Michalom Dočolomanským Adéla ešte nevečerala (1978), alebo z vojnovej drámy Juraja Herza Zastihla ma noc (1985), zo seriálov ako Druhý dych (1988), či zo seriálu Cirkus Humberto (1988), kde hral aj nedávno zosnulý Josef Laufer.

Mlčiace dve sestry

Sestrou umelkyne je ďalšia známa herecká legenda Jana Brejchová, ktorá bola prvou manželkou Miloša Formana, ale sestry sa dlhé roky nestretávali. Dôvodom mal byť podľa špekulácií médií práve vzťah oboch sestier k Formanovi. Rovnako známa česká herečka a neter Hany spomínaná Tereza Brodská pre český denník Aha! smrť tety a sestry jej matky komentovala slovami: „Mame to nebudem hovoriť. Mama je veľmi ťažko chorá a nechcem, aby jej táto správa zhoršila jej stav.“

Herečka Hana Brejchová zomrela takmer už v roku 2009. Vtedy vznikol v jej byte v Argentínskej ulici v Prahe požiar po neopatrnom zaobchádzaní so sviečkou, ktorý zničil celé zariadenie bytu. Posledné roky prežila Hana Brejchová v domove opatrovateľskej služby v Buštěhrade v okrese Kladno.

25 50 75 90
blesk, cz, idnes.cz, irozhlas.cz

Živé vysielanie ??:??

Televízia