Úvod Novinky Tipy z programu
Finále Košického zlatého pokladu bude tento rok netradičné
Finále Košického zlatého pokladu bude tento rok netradičné

Finále Košického zlatého pokladu bude tento rok netradičné

Do súťaže sa prihlásilo rekordných 220 piesní.

V sobotu 24. októbra spoznáme víťazov 36. ročníka Košického zlatého pokladu. Vzhľadom na aktuálne opatrenia súvisiace s pandémiou koronavírusu nebude finále realizované ako koncert s vystúpeniami interpretov finálových skladieb, ale len ako súťaž nahrávok finálových piesní, ktorá odznie na Rádiu Slovensko už túto sobotu od 19:05.

Do aktuálneho ročníka jedinečnej súťaže bolo prihlásených rekordných 220 súťažných piesní od autorov a interpretov pôvodnej populárnej hudby z celého Slovenska. Výberová komisia vybrala do finále šesť piesní a ďalších šesť poslucháči Rádia Slovensko.

košický zlatý poklad Skupina 2 Voisis vyhrala minuloročné vydanie súťaže.

Vo vysielaní okrem súťažných piesní zaznie aj víťazná skladba predchádzajúceho ročníka súťaže Poslednýkrát v podaní skupiny 2Voisis, rozhovory s populárnymi slovenskými textármi Vladom Krauszom a Ľubošom Zemanom, ako aj udelenie ocenenia za dlhodobú spoluprácu a podporu niekoľkonásobnému interpretovi víťazných piesní predchádzajúcich ročníkov Jurajovi Vančíkovi.

O víťazných skladbách rozhodne odborná porota, ktorej súčasťou budú osobnosti slovenskej populárne hudby - Sima Martausová, Peter Bič, Igor Timko, Ľuboš Zeman, Vlado Krausz, taktiež riaditeľ Sekcie marketingu a komunikácie RTVS Richard Jajcay a riaditeľ programových služieb SRo Michal Dzurjanin. Predsedom poroty bude hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš. Moderátorom finálového kola bude Roman Bomboš.

košický zlatý poklad Skupina No Name počas vystúpenia na KZP 2019.

Aktuálny 36.ročník súťaže sa do histórie určite zapíše ako neštandardný. Pandémia ho sprevádzala už v čase jeho prípravy, a preto sme aj rátali s možnosťou inej, ako koncertnej verzie finálového kola pred publikom. Je mi ľúto, že sa pri finálovom kole nestretneme s interpretmi súťažných piesní, no podstatné je to, že sa súťažné piesne dostanú prostredníctvom rozhlasového vysielania k poslucháčom a potešia priaznivcov pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Verím, že súťažiaci ocenia aj atraktívnu porotu zloženú z uznávaných osobností hudobnej scény a účasť v súťaži ich bude motivovať k ďalšej tvorbe," povedal riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy.

Na víťazov čakajú finančné ceny v hodnote 1000, 750 a 500 eur. Novinkou bude finančná Cena za najlepší text piesne v hodnote 200 eur. Absolútny víťaz získa aj priestor na nahratie víťaznej piesne v nahrávacom štúdiu Slovenského rozhlasu.

marián čekovský Svoju úspešnú kariéru odštartoval na Košickom zlatom poklade aj Marián Čekovský.

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Štúdio RTVS Košice. „Košický zlatý poklad sa tento rok rodil naozaj v zložitých podmienkach, vyhlasovali sme ho počas 1. vlny a uzatvárame počas 2. vlny pandémie. Napriek tomu si myslím, že samotnú súťaž to nijako neovplyvnilo. Skôr naopak. Novinku, ktorú sme chystali - seminár o textoch slovenskej popmusic, sme museli z objektívnych dôvodov zrušiť. Aj tento rok však vydáme knižnú publikáciu o súťaži. Môžem potvrdiť, že naozaj platí to, čo som povedal pri vyhlásení aktuálneho ročníka, a to, že v ťažkých dobách sa rodia najkrajšie piesne," povedal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980 ako priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladým autorom a interpretom pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas finálových koncertov zaznelo na jej predchádzajúcich ročníkoch celkovo 385 nových slovenských piesní. K najznámejším interpretom, ktorí tu odštartovali svoju kariéru, patria Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, ale aj víťazi nedávnych ročníkov Tomáš Buranovský, či Kristián Dufinec so skupinou Iconito.

(foto: TASR)

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia