Úvod Novinky Tipy z programu
Aj stromy spolu komunikujú. Tajomstvo ich reči odhalené
Aj stromy spolu komunikujú. Tajomstvo ich reči odhalené

Aj stromy spolu komunikujú. Tajomstvo ich reči odhalené

Sledujte prírodopisný dokument v stredu večer na Dvojke.

Už túto stredu o 21:00 vám RTVS ponúkne reprízu prírodovedeckého dokumentu nemeckej produkcie Inteligentné stromy. Dokumentárna snímka bola nakrútená v roku 2016 režisérskym duom Juliou Dordel a Guido Tölke a za túto pomerne krátku životnosť dokázala nazbierať množstvo významných ocenení vo svete filmu.

inteligentné stromy 2.png

Experimenty poukazujú na skutočnosť, že stromy sú dômyselne a komplikovane prepojené. Zdieľajú si medzi sebou živiny, informácie, preposielajú si signály a vzájomné skúsenosti. Ich priestorové zoskupenie nespočíva v náhode, naopak ide o účelové prepojenie ako u rodiny.

Tento náučný dokumentárny film približuje detektívnu prácu skúsených vedcov spolu s Profesorkou Suzanne Simardovou z Univerzity Britskej Kolumbie v Kanade a nemeckého lesníka, zároveň autora bestsellerov Petera Wohllebena. Tí sa snažia v dokumente porozumieť interakciám medzi stromami a takisto odhadnúť, aké by mohlo mať takéto odhalenie dôsledky.

Zaujímavé fakty o stromoch a ich dokonalosti:

  • Stromy sú najdlhšie žijúcimi organizmami na našej planéte a vek nikdy neohrozí ich životnosť. Známemu Metuzalému v Bielych horách v Kalifornii sa odhaduje už viac ako 4 800 rokov.

  • Rovnako ako ľudia, aj stromy potrebujú vodu aby prežili. Za jediný deň má veľký strom potrebu skonzumovať aj viac ako 100 litrov vody a následne ju vypúšťať zo seba vo forme kyslíku, alebo vodnej pary.

  • Stromy sú schopné komunikovať a brániť sa proti útočiacemu hmyzu. Takisto keď hmyz začne nálet, stromy môžu svoje listy zaplaviť chemikáliami, tie nesú názov fenoly. Zároveň majú tiež schopnosť signalizovať nebezpečenstvo pre ďalšie stromy vo svojom okolí, aby mohli zahájiť svoju vlastnú obranu.

  • Stromy majú veľký vplyv pri šetrení energie v domácnosti. Ak sa v blízkosti budov nachádzajú veľké stromy, tak za jeden deň môžu do ovzdušia preniesť niekoľko stoviek litrov vody. Takáto možnosť má výrazne ochladzujúci efekt pre väčšinu príbytkov a ľahko nahradzuje účinok klimatizácie.

  • Stromy pomáhajú pri navigácii. V miernom podnebí rastie mach na severnej strane kmeňa stromu, kde je tienistejší.

zdroj úvodnej foto: Shutterstock

Živé vysielanie ??:??

Televízia