MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Tipy z programu
Pripomeňte si hudobnú ikonu Mariána Vargu vo vysielaní RTVS
Pripomeňte si hudobnú ikonu Mariána Vargu vo vysielaní RTVS

Pripomeňte si hudobnú ikonu Mariána Vargu vo vysielaní RTVS

Fenomenálnej hudobnej osobnosti Mariánovi Vargovi sa venuje Rádio Devín, pripomínajú ho aj dokumenty na Dvojke.

V sobotu 29. januára uplynie 75 rokov od narodenia Mariána Vargu, fenomenálnej osobnosti slovenskej hudby.

Hoci Marián Varga už päť rokov nie je medzi nami, naďalej zostáva inšpiratívnou osobnosťou, ktorej základným atribútom, okrem hudby, bola nespútateľná vnútorná sloboda.

Tá sa odrazila aj v jeho celoživotnej etickej integrite, keďže nikdy nezradil svoje východiskové umelecké ideály, ani za cenu straty prestíže a odsunu na perifériu záujmu.

Marián Varga_foto Elena Bobeková.jpg

Jeho výnimočnej tvorbe venuje Rádio Devín sedemnásťdielny cyklus relácií, ktorý sa začal v nedeľu 23. januára na poludnie.

Všetky epizódy hudobno-slovného cyklu Marián Varga 75 - Príbeh hudby sú vybudované z autentických textov, ktoré sprevádzali vydania jednotlivých albumov v čase ich vzniku, alebo sú spätnou reflexiou Vargovej tvorby od renomovaných hudobných publicistov a súčasníkov.

Sú to neraz unikátne informácie a doteraz málo známe súvislosti, a tak tento rozhlasový projekt prvý raz ponúka komplexný pohľad na vznik a prijatie jednotlivých albumov a ich rezonanciu.

Na projekte spolupracovali autorka Jana Vargová, hudobný publicista Peter Uličný, herec Robo Roth, režisér Jaro Rozsíval, redaktorka Ivica Ruttkayová a zvukový majster Dušan Buchel.

„Veľmi si vážim, že mi RTVS prejavila dôveru pri príprave tohto cyklu, v ktorom som sa na báze autentických dobových výpovedí pokúsila prerozprávať jeden vzrušujúci príbeh. Začal sa písať v roku 1967, keď jeho protagonista Marián Varga „na chvíľu“ odbehol od rozpísaného sláčikového kvarteta do bigbítu, aby v ňom zanechal nezmazateľnú stopu“, hovorí autorka cyklu Jana Vargová, manželka Mariána Vargu:

„Myslím si, že mapovanie takýchto udalostí je pre kultúrnu pamäť národa dôležité a som vďačná, že to tak cítili aj moji spolupracovníci, ktorí bez zaváhania vhupli do tohto dobrodružstva so mnou.“

Hudobný génius Marián Varga.jpg

Hudobného publicistu a spisovateľa Petra Uličného sprevádza Vargova hudba celý život.

„Najmä v časoch mladosti mi okrem silného estetického opojenia prinášala aj radosť z poznania, že človek môže byť slobodný aj v neslobodnej dobe. Moderovanie cyklu bolo pre mňa cťou, radosťou a zároveň veľkým záväzkom. Verím, že náš projekt bude nielen dôstojnou poctou výnimočnému umelcovi a človeku, ale najmä živým a pútavým sprievodcom jeho tvorbou. Príbeh hudby Mariána Vargu je príbehom, ktorý sa nikdy neopočúva.“

Herec Robo Roth dopĺňa: „Pre mnohých sa príbeh hudby Mariána Vargu vďaka tomuto seriálu len začne, čo je zárukou jeho nesmrteľnosti, o ktorej som ani doteraz nemal pochybnosti“.

Režisér a hudobník Jaro Rozsíval sa pri tvorbe hudobno-publicistickej série potešil stretnutiu so starými známymi:

„Vrátane Mariána, ktorý už bohužiaľ nie je medzi nami. Mal som tú česť hrať s ním v programe Paľa Hammela Dnes už viem. Napriek tomu, že Peter Uličný už dávno nesedel pred moderátorským mikrofónom, vďaka osobnej známosti s Mariánom i poznaniu životného príbehu je jeho výpoveď osobná a autentická."

Hudobník Marián Varga.jpg

"Takisto Robo Roth, ktorý interpretuje všetky citácie osobností, kritikov a hudobníkov, sa s Mariánom osobne poznal a vie o jeho peripetiách. Séria je výnimočným rozhlasovým historickým dokumentom o autorovi a hudobníkovi, akých sme na Slovensku nemali a ani nemáme veľa.“

Varga na Dvojke aj v archíve

Aj v piatok 28. januára si vo vysielaní Dvojky môžete zaspomínať na hudobného génia Mariána Vargu v dokumentárnom filme s názvom Varga. Sledujte o 15:05 hod na Dvojke.

Sledovať a spomínať môžete aj v hudobnom dokumente 60 rokov s Mariánom Vargom o 23:45 hod na Dvojke.

V online archíve nájdete zadarmo a bez reklamy aj záznam jubilejného koncertu Marián Varga 70.

Foto: Elena Bobeková

Živé vysielanie ??:??

Televízia