Úvod Novinky Tipy z programu
Pripomeňte si 30 rokov Ústavy SR bohatým programom
Pripomeňte si 30 rokov Ústavy SR bohatým programom

Pripomeňte si 30 rokov Ústavy SR bohatým programom

Čakajú vás priame prenosy, rozhlasové i televízne diskusné relácie, rozhovory, filmy, ale aj nový dokument Ako vznikala Ústava SR.

Rozhlas a televízia Slovenska si pripomenie 30. výročie prijatia Ústavy SR 1. septembra počas celého dňa bohatým tematických vysielaním.

Jednotka

Jednotka v deň 30. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky, 1. septembra 2022 o 11.45 h, odvysiela priamy prenos z Udeľovania štátnych cien Jozefa Miloslava Hurbana z historickej budovy SNR v Bratislave.

Následne si uctí tento pamätný deň vysielaním príbehu Ľudovíta Štúra z cyklu Slovenský panteón – príbehy osobností, ktoré formovali dejiny Slovenska a dokumentárnym filmom Cesty Slovenskom.

O 17.20 h divákom ponúkne hudobno-tanečný film, ktorý oslavuje ľudovú tvorivosť slovenského národa Rodná zem.


Dvojka

Dvojka bude 30. výročie prijatia Ústavy Slovenskej republiky reflektovať predovšetkým v hlavnom vysielacom čase.

Tematické vysielanie o 20.00 h otvorí nový dokument RTVS Ako vznikala Ústava SR z dielne košického štúdia RTVS.

O 20.30 h bude nasledovať priamy prenos z Banskej Bystrice z podujatia Deň Ústavy SR. Na spomínaný slávnostný program v metropole stredného Slovenska budú divákov od predpoludnia lákať živé vstupy zo Slovenského dňa kroja, ktoré Dvojka ponúkne postupne počas celého dňa o 11.30 h, 12.30 h a 15.10 h.

Premiérový program bude pokračovať aj o 21.40 h diskusnou reláciou Večera s Havranom. Debatu na tému „Máme v sebe ústavnosť?“ situovali tvorcovia do Košíc, kde sídli Ústavný súd Slovenskej republiky.

Hosťami budú advokát a sudca Rastislav Železník, advokát Radoslav Procházka, členka súdnej rady, právnička a akademička Lucia Berdisová a ústavný sudca Martin Vernarský.

Diváci sa môžu tešiť aj na Chvíľku poézie o 22.50 h v réžii Juraja Johanidesa. Magda Vášáryová prednesie Hviezdoslavovu báseň K Vám, urodzeným, veľkomožným.

Slovenskej histórii sa Dvojka bude venovať už od skorého rána. Z nedávnejšej produkcie uvedie dokumenty Míľniky slovenského parlamentarizmu (8.00 h) a Svedectvá dávnych čias (8.30 h), popoludní o 15.20 h budú môcť diváci sledovať inscenáciu Spravodlivosť zo série televíznych povestí Za mestskými múrmi, ktorá sa odohráva v Bratislave.

Na hlavné mesto sa viaže aj prírodopisný dokument Bratislava, mesto uprostred prírody (o 16.25 h) a vlaňajší koncert na Bratislavskom hrade Folklór vo fraku (23.00 h).

Trojka

Trojka si Deň Ústavy SR pripomenie v dopoludňajších hodinách o 8.10 h dokumentom Dvojitý kríž na trojvrší, ktorý priblíži korene a vývoj nášho štátneho znaku.

:24

Spravodajský okruh RTVS :24 odvysiela živé prenosy: o 9.00 h z úvodu Dňa otvorených dverí v NR SR, od 11.00 h zo slávnostného zasadnutia NR SR, kde vystúpia najvyšší ústavní činitelia, aj od 11.50 h z odovzdávania štátnych ocenení predsedom NR SR.

Okrem toho v relácii Archív :24 odvysiela záznam spravodajských relácií Československej televízie Denník ČST a Udalosti-komentáre o 11.30 h a o 18.30 h. Ďalšie informácie o oslavách Dňa Ústavy prinesie :24 aj v pravidelných spravodajských reláciách.


Rádio Slovensko

Rádio Slovensko v programe Dobré ráno, Slovensko! ponúkne rozhovor Juraja Šimka s Adamom Berkom, autorom knihy Ilustrovaná Ústava Slovenskej Republiky.

Hosťami Mateja Baránka v relácii Z prvej ruky budú Ľubomír Fogaš, bývalý poslanec NR SR a spoluautor Ústavy SR a Ivan Šimko, bývalý poslanec NR SR a exminister vnútra.

Nora Gubková v jej popoludňajšej talk show Hosť Nory Gubkovej privíta sudkyňu a predsedníčku senátu Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky Petru Príbelskú.

Rádio Regina

Rádio Regina odvysiela po 17.00 h rozhovor s predsedom Ústavného súdu SR Ivanom Fiačanom.

Rádio Regina Stred okrem toho na 13.05 h pripravilo reláciu s názvom My, národ slovenský... s odborníkmi na teóriu a filozofiu práva, ústavné a rímske právo z Právnickej fakulty UMB v Banskej Bystrici Michalom Turošíkom, Kamilom Baraníkom, Andreou Kluknavskou a Miroslavou Klečkovou.

V premiére tiež o 14.05 h uvedie reláciu z cyklu Hovory z Oravy – Chudoba Oravy.

Rádio Devín

Rádio Devín pripomenie dôležitosť ústavy ako najvýznamnejšieho klenotu právnej kultúry každého štátu z pozície národnej a kultúrnej identity. V reláciách vyzdvihne kultúrne dedičstvo, štátnosť, duchovnú kultúru a tradíciu, ako aj diela slovenských tvorcov.

Tematicky tomu bude venované už Ranné ladenie. Popoludní v relácii Hudba.sk o 13.30 h zaznejú diela Ilju Zeljenku, Igora Bázlika, Pavla Bagina a Hanuša Domanského.

Fíčer autorskej trojice Jozef Palaščák, Ivana Jachymová, Hana Rodová Čas, ktorý venujeme iným, nie je stratený o 14:00 odkryje pohľad na plynutie času v podobe filozofických rozprávok, vnímania symbolov a rituálov v slovanských kultúrach a tradíciách industriálno-kresťansko-filozofického riešenia umeleckého priestoru.

Nevšedná hudba Sone Horňákovej bude o 15.00 h reflektovať originálne skladby dvoch výrazných muzikantov súčasnej slovenskej hudobnej scény, Roberta Pospiša a Martina Sillaya. Relácia Ústavné dejiny Slovenska redaktora Rastislava Šimáška o 15.30 h otvorí témy vzniku Ústavy SR, jej textového obsahu a štátnej pečate s popredným historikom práva Ladislava Hubenáka, ústavným právnikom Ľuborom Cibulkom a reštaurátorom Ivanom Galambošom.

Ars litera o 17.00 h priblíži krásu slovenského jazyka listovaním v poetologickom slovníku. Veľké hudobné diela o 20.30 h prinesú symfonické diela Vladimíra Godára. Večerná hudobná relácia Musica slovaca predstaví husle v tvorbe slovenského hudobného skladateľa Juraja Hatríka.

Rádio_FM a Rádio Slovakia International

Rádio_FM si pripomenie Deň Ústavy SR v spravodajských blokoch a v prúdovom vysielaní.

Rádio Slovakia International pripravilo monotematické relácie so zámerom poukázať na skutočnosť, že prijatie Ústavy Slovenskej republiky pred tromi desaťročiami potvrdilo demokratickú orientáciu štátu.

Tvorcovia ústavy v čase jej vzniku vychádzali z medzinárodných dokumentov, osvedčených ústavných vzorov, aj z domácej stredoeurópskej ústavnej tradície. Pripravený je napr. autorský rozhovor s Miroslavom Pekníkom, riaditeľom Ústavu politických vied SAV, a odborník na medzinárodné právo Branislav Kadlečík vysvetlí, ako bolo Slovensko prijaté na medzinárodnej úrovni.

Zdroj foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia