MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022
Úvod Novinky Tipy z programu
Nežná revolúcia začala v Bratislave o deň skôr ako v Prahe
Nežná revolúcia začala v Bratislave o deň skôr ako v Prahe

Nežná revolúcia začala v Bratislave o deň skôr ako v Prahe

Médiá museli za socializmu o nespokojnosti ľudí mlčať.

Dozorom nad médiami ovládala komunistická totalita spoločnosť. Študenti bratislavských vysokých škôl utvorili 16. novembra 1989 od Hodžového námestia až po Dobrovičovú ulicu, kde bolo ministerstvo školstva, protestujúci pochod.

Verejnosť by sa o tom nedozvedela, nebyť predchodcov súčasnej RTVS v podobe Slovenskej televízie. V tamojšom spravodajstve sa redaktorovi Pavlovi Jaczovi podaril zázrak.

november-Pavel-Jacz-Tomáš-Halász-TASR

Ešte v ten deň reportáž o proteste študentov televízia odvysielala. Dnes na to Pavel Jacz spomína takto:

„Situácia sa už tri - štyri roky uvoľňovala vďaka Gorbačovovej perestrojke. Ľudia začali verejne nadávať. Po vodnej sprche na sviečkovej demonštrácii (25. 3. 1988) boli viac naladení proti režimu a voda v hrnci začínala bublať. Vďaka voľnejšej situácii si aj študenti uvedomili, že musia vyjadriť svoj názor. Perestrojka im dodala odvahu, tak do toho šli aj napriek obavám.“

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V spoločnosti to vrelo

Posledné verejné protesty boli v roku 1969. Vtedy sa na protest proti sovietskej okupácii verejne upálil študent v Prahe Ján Palach. Potom sa protestovať pre policajnú komunistickú totalitu podarilo až veriacim na modlitebnom zhromaždení 25. marca 1988 na sviečkovej demonštrácii. Na vystúpenie asi tristo študentov 16. novembra 1989 v Bratislave bolo potrebné mať odvahu.

november-Jaroslav-Novák-TASR

mal aj Pavel Jacz, ktorý skromne dodal:

„Skôr som si myslel, že ma vyhodia z televízie už v júli 1989, keď som odmietal tri dni po sebe nakrúcať reakcie na vyhlásenie Niekoľko viet.“

Niekoľko viet bola petícia za slobodu u nás vypracovaná Chartou 77, ktorú reprezentoval v Česku disident Václav Havel a na Slovensku vtedy režimom väznený Ján Čarnogurský. Od novinárov režim chcel, aby na petíciu Niekoľko viet pripravovali odsudzujúce reakcie od známych ľudí, čo Pavel Jacz odmietol.

Očakával preto reakciu aj na jeho vysielanie protestu študentov zo štvrtka 16. novembra 1989:

„Na druhý deň v piatok 17. novembra 1989 bol z toho v televízii povyk, ale večer policajti v Prahe podobné vystúpenie študentov, aké bolo deň predtým v Bratislave, tvrdo potlačili. Čakal som, že ma možno budú za moje vysielanie riešiť v pondelok 20. novembra, ale v pondelok to už v spoločnosti kypelo.“

V nevedomosti, a tak v poslušnosti

Napriek povedanému sa režim ešte revolúcii bránil prísnou cenzúrou. Vtedajšia redaktorka spravodajstva Slovenského rozhlasu Eva Reiselová nemohla informovať ani o udalostiach z 21. novembra 1989:

„Ako jediný novinár som nahrávala 21. novembra 1989 prvé vyhlásenie Verejnosti proti násiliu. Neodvysielali mi to.“

Televízne spravodajstvo má ešte jedno prvenstvo, keď z Bratislavy odvysielali prvé Štúdio dialóg už 24. novembra 1989, kým v televízii v Prahe sa to podarilo až o týždeň 1. decembra 1989.

16. novembra 1989 študentská demonštrácia. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Organizátor pochodu zo 16. novembra 1989 Milan Novotný pre Rádio RSI povedal:

„Nikoho sme sa nepýtali na súhlas. Pochod sme organizovali mimo dohôd s pražskými študentami. Bola to autentická slovenská bratislavská protestná aktivita proti vtedajšiemu režimu. Popri Sviečkovej demonštrácii z marca 1988 to bolo druhé verejné vystúpenie proti totalite na území Slovenska od roku 1968.“

november-Lukáš-Grinaj-TASR

Rovnako ďalší z organizátorov študentského pochodu Radoslav Števčík spomínal, čo sa dialo po 16. novembri 1989 na vysokých školách:

„Na katedrách hneď učitelia riešili, kto z ktorej katedry bol na pochode a pripravovali sa disciplinárne tresty pre tých študentov, ktorí sa pochodu zúčastnili.“

Viac o tom, ako totalitný režim udržiaval občanov v nevedomosti a poslušnosti, aby ich mohol ovládať, sa dozviete aktuálne aj zo seriálu ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ na Jednotke a potom aj v online archíve RTVS bez reklám a zadarmo.

Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia