V Európskej komisii sa chystajú nové legislatívne nariadenia pre členské štáty EÚ, ktoré budú znamenať koniec doterajšej éry pesticídov.
Pomoc
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Nasejete si huby
Náhrada za chemické prípravky pri pestovaní rastlín už existuje. Farmárska revue sa vybrala do Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Martin Suvák vysvetlil:
„Už sú prípravky na báze mikroorganizmov, ktoré sa aplikujú do substrátu a podporujú obranyschopnosť rastlín.“
Éra pesticídov sa tak blíži k svojmu neodvratnému koncu. Martin Suvák dodal:
„Už dostanete prášok so spórami huby, ktorá potláča múčnatku alebo peronospóru.“
V skleníku máte aj motýle
S roztokom so spórami iných mikroorganizmov, alebo s baktériami dokážete účinne potlačiť vznik ochorenia na vami pestovaných rastlinách. Farmárska revue ukázala, že biologická ochrana rastlín udrží v skleníku aj lietajúcu okrasu:
„Vďaka nepoužitiu pesticídov sa v skleníku udrží trebárs aj populácia motýľov.“
Môžete sa na ne pozrieť v našom videu, ako aj na ďalšie účinné spôsoby ochrany rastlín pred škodcami, aké už bežne používajú podľa slov Martina Suváka v Botanickej záhrade v Košiciach:
„Proti hubovým a bakteriálnym chorobám na rastlinách sa využívajú rôzne druhy užitočných baktérii, kvasiniek, vírusov a ďalších mikroorganizmov.“
Pestovatelia zeleniny, či okrasných rastlín ocenia možnosť chovať pri rastlinách rôznych dravcov z ríše hmyzu. Napr. dravú muchu, o ktorej Martin Suvák povedal:
„Ak zacíti, alebo zbadá pohyb na rastline nejakého parazita, okamžite vyrazí. Dokáže chytiť korisť aj vo vzduchu. Prebodne ju, vráti sa na svoje miesto, kde ju vycicia a zahodí a striehne na ďalšiu korisť.“
RTVS online
Podobne si môžete zaobstarať dravú bzdochu. O nej Martin Suvák dodal:
„Vyciciava stáda molíc, ako sú vajíčka, nymfy, prípadne upária, ale podarí sa jej uloviť aj dospelú molicu.“
Rovnako Martin Suvák odporúča kúpiť si parazitické osičky encarsia formosa:
„Upárium molíc na spodnej časti rastlín je biele. Po útoku osičky sčernie a v ňom nastane vývin novej osičky. Tá sa prehryzie a vyletí von, aby aktívne sama hľadala ďalšie štádia škodcov. Osičky sa predávajú na kartičkách, kde sa liahnu a vylietavajú do okolia a napádajú škodcov.“
Zaujímavý proces liahnutia hmyzích predátorov, či ďalšie možnosti biologickej ochrany rastlín s vylúčením pesticídov si pozriete v archíve RTVS bez reklám a zadarmo.