Mnohým sa stalo, že po zasadení stromčeka im mladá drevina vyschla. Dôvodov môže byť viacero.
Ovocinárske triky
Pre Farmársku revue ovocinársky expert Ľudovít Vašš prezradil triky, ako tomu záhradkári predídu: „Na podpníku si všímame, či má narastené mladé korienky. Ak áno, znamená to, že stromček je v plnej sile.“
Problém nastane, ak si mladé stromčeky kupujeme z e-shopov. Vtedy podľa experta hrozí: „Sadenice sú často dovezené z iných krajín, kde majú aj iné podnebie. Škôlky sú tam priemyselne založené na báze umelých hnojív a množstiev insekticídov. Tie stromčeky nie sú veľmi prispôsobené do našich bežných záhradných podmienok, keďže sú nastavené na príjem umelých hnojív.“
Rovnako si Ľudovít Vašš myslí, že „takým sadeniciam neprospieva transport cez kuriérske spoločnosti, lebo častokrát rastlinám obschne koreňový systém“. Na zistenie vnútornej kvality sadenice prezradil ešte účinnejší spôsob: „Zarežeme do korienka. Po celom obvode musí byť vo vnútri biely. Pri morušiach žltý, či pri marhuľových semenáčoch naružovelý. Ak má však čierny prstenec, alebo čierne prskané bodky, tak to je signál, že je prítomný hubový patogén, ktorý rozkladá pletivá koreňov.“
Zdroj: STVR
Aspoň dva až tri centimetre
Do korienka nerežeme hneď jeden centimeter, ale podľa Ľudovíta Vašša aspoň dva až tri centimetre od konca: „Takto si vieme stromček skontrolovať priamo v škôlke a zistiť jeho vnútornú kvalitu, čo pri výbere v e-shope nie je možné. Častokrát nás zláka veľká ponuka s rôznymi fotoshopovými obrázkami stromov obalených ovocím, čo je lákavé, ale ide o taký instagram, že obrázky klamú svojou vonkajšou krásou.“
Ako sa nedať nachytať reklamou obchodníkov so sadenicami stromov, sa pozrite aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90