Úvod Novinky Tipy z programu
Hrdinovia Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba otriasli svedomím a dejinami sveta
Hrdinovia Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba otriasli svedomím a dejinami sveta

Hrdinovia Alfréd Wetzler a Rudolf Vrba otriasli svedomím a dejinami sveta

Dôležité posolstvo s názvom Osvienčimská správa zachránila tisícky ďalších nevinných.

RTVS si vo svojom vysielaní pripomenie 80. výročie sformulovania Správy Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Uplynie už 80 rokov od spísania jedného z najdôležitejších dokumentov 2. svetovej vojny. Na základe ich osobných výpovedí sa svet dozvedel o zverstvách nacizmu vo vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau. Správa dvoch utečencov navyše dopomohla k záchrane desiatok tisíc ľudských životov. Túto udalosť si RTVS pripomenie vo svojom rozhlasovom vysielan.

Ako vznikol pochod

V dňoch 24. 4. - 27. 4. uplynie 80 rokov od spísania 32-stranovej Správy Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, známa aj ako Správa o Osvienčime a Brzezinke alebo Osvienčimská správa. Dokument bol osobnou výpoveďou dvoch utečencov z tábora smrti v Osvienčime a potvrdil dovtedy neuveriteľné a neoverené správy o koncentračných táboroch. Text bol okamžite preložený do ďalších jazykov a distribuovaný kompetentným úradom po celom svete tak, aby sa zabránilo ďalším deportáciám a plánovanej smrti desať tisícov ľudí v plynových komorách.

Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler.jpg

Správa obsahovala napr. nákres táborov v Osvienčime a Brzezinke, náčrt krematória a plynovej komory, odhad počtu ľudí, ktorí zahynuli v plynových komorách podľa jednotlivých krajín, systém evidencie a fungovania táborov a ďalšie podrobné informácie. RTVS si túto udalosť pripomenie v rozhlasových reláciách Rádia Devín, Rádia Litera a Rádia Junior.

Čo Dante nevidel

Rádio Devín pripravilo pre poslucháčov špeciálnu dvojhodinovú reláciu k 80. výročiu spísania Správy na 24. apríla o 14:00 h. Ladenie a Vrba Wetzler špeciál sa budú téme venovať spolu s hosťami. Pozvanie prijali historik Jan Hlavinka, Fedor Gál - duchovný otec pamätného pochodu Vrba Wetzler Memorial, americký spisovateľ a účastník pochodu Steve Sheinkin, dlhoročná účastníčka pamätného pochodu Rozália Vlasková. V relácii budú odvysielané aj nové či archívne rozhovory s ďalšími vzácnymi hosťami. Zaznejú aj ukážky z literárnych spracovaní príbehu Wetzlera a Vrbu.

Buchenwald_Corpses_60623.jpg

Rádio Litera venuje príbehu Wetzlera a Vrbu viac než týždeň svojho vysielania pod názvom Týždeň útekov. Od 24.apríla do 2. mája v opakujúcom sa 10-hodinovom bloku vysielania odznejú tieto relácie:

  • Hodinové pásmo Petra Turčíka a Roberta Kotiana s názvom Vrba a Wetzler - útek z Osvienčimu.
  • 30-minútové pásmo Gabriely Horečnej Čo Dante nevidel... Správa Wetzlera a Vrbu o holokauste v Osvienčime, za ktoré získala jeho autorka cenu Slovenského syndikátu novinárov.
  • Pásmo Tomáša Bartoňka Hrdinovia mŕtvych, hrdinovia živých o knihách „Čo Dante nevidel“ a „Utiekol som z Osvienčimu“, ktorými Wetzler s Vrbom reflektovali svoj príbeh úteku a spísania Správy. Ukážky čítajú Andrej Šoltés a Ľubo Bukový.
  • Hodinový fíčer či dokumentárne pásmo Milana Richtera Nechcený hrdina Alfréd Wetzler.
  • Premiéra literárneho pásma Lovestory na troskách zla o príbehu Rudolfa Vrbu a jeho manželky Gerty Sidonovej, ktorý spracoval vo svojej novej knihe „Impossible Escape: A True Story of Survival and Heroism in Nazi Europe“ americký historik a spisovateľ Steve Sheinkin.

V relácii odznie rozhovor Tomáša Bartoňka so Stevom Sheinkinom, a ukážky z knihy, ktoré exkluzívne pre túto reláciu do slovenčiny preložila Anna Tuhárska a načítal Andrej Šoltés.

Odkazy pre súčasnosť

Rádio Litera odvysiela túto reláciu v pravidelne od 25. apríla do 1. mája. Krátka esej sociológa Michala Vašečku, ktorou zreflektoval svoju účasť na pamätnom podujatí Vrba Wetzler Memorial v roku 2023.

Alfred-Wetzler-Rudolf-Vrba

Premiéra eseje Tomáša Bartoňka Správa (o stave republiky) o odkaze hrdinského činu Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu pre súčasnú slovenskú spoločnosť. Trojdielne Čítanie na pokračovanie z knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel.

Od 26. apríla až do 2. mája uvedie Rádio Junior každých 10 hodín aj hodinovú reláciu pre deti a ich rodičov ČO BY BOLO, KEBY SOM BOL SUPERHRDINOM? Autorka Rozália Vlasková v nej nazrela do sveta komiksových a filmových superhrdinov, a najmä do sveta hrdinov, ktorí žili aj v našom skutočnom svete - Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Okrem iných hostí v nej privíta aj viacerých česko-slovenských aj zahraničných účastníkov pamätného pochodu Vrba Wetzler Memorial. 25 50 75 90
Foto: TASR, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia