Úvod Novinky Tipy z programu

Aké všelijaké druhy olejov poznáme a ako ich môžeme v kuchyni využiť?

V kuchyniach sa momentálne presadzujú pre rôzne chuťové vlastnosti úplne nové druhy.

Aké všelijaké druhy olejov poznáme a ako ich môžeme v kuchyni využiť? Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Olejová klasika v našich kuchyniach hovorí, že v teplej kuchyni používame rafinované a na prípravu studených pokrmov zasa panensky lisované oleje a z nich tradične olivový olej.

Dôležitý bod zadymenia 

Podľa odborníčky Kvetoslavy Kirchnerovej je to veľká škoda, lebo na trhu máme skutočne veľké množstvo rôznych iných olejov a ponuka je teda oveľa širšia. Pre naše lepšie rozhodovanie, aký použiť a kedy, v Dámskom klube ich teda jednotlivo predstavila a vysvetlila dôvody výberu: „Môžeme si vybrať zo širšej ponuky a chuťovo povýšiť pripravované pokrmy.“

Oleje sú balené väčšinou v svetelno nepriepustných fľašiach a je dobré ich skladovať na chladnejších a suchších miestach. V prípade panensky lisovaných je ich dobré umiestniť po otvorení radšej do chladničky, aby nestratili svoje kvalitatívne vlastnosti.

Pri každom oleji je dobré poznať bod zadymenia, kedy sa pri tepelnom spracovaní začne uvoľňovať z oleja para a olej sa stáva pre ľudský organizmus nepožívateľný. Trebárs slnečnicový olej má bod zadymenia 220 stupňov a kokosový olej až 230 stupňov Celzia.

Rôzne druhy olejov majú aj rozličné využitie v kuchyni. Podľa Kirchnerovej sa netreba báť použiť aj rôzne druhy olejov: „Dokážu nám totiž podčiarknuť – zvýrazniť chuť rozličných jedál.“

olej-František-Iván-TASR Zdroj: TASR, František Iván

Repkový olej

Podľa Kirchnerovej sa často v kuchyni používa pri príprave teplých jedál: „Repkový olej je najvhodnejší na vyprážanie. Neodporúča sa do zálievok a do šalátov, lebo je chuťovo neutrálny. Pri vyprážaní ma bod zadymenia od 190 do 230 stupňov Celzia.“

Olivový olej

Má nižší bod zadymenia 200 stupňov. Je použiteľný do zálievok, do cestovín, do prípravy rôznych marinád. Má žltkasto zelenú farbu a má horkastú chuť. Treba rozlišovať medzi panenským a extra panenským, ktorý je vyrábaný z kvalitatívne najvyšších olív. Podľa Kirchnerovej: „Je dobré sa pozrieť aj na to, z akého balenia budeme takýto olej používať.“

Trendy sa totiž posúvajú a môžeme si kúpiť olivový olej aj v spreji.

Hroznový olej

Predstavuje zaujímavú alternatívu pri teplej kuchyni a je použiteľný ako olivový olej. Hroznový olej má vyšší bod zadymenia a preto podľa Kirchnerovej: „Môžeme smelo na ňom restovať, alebo vyprážať. Netreba sa obávať, nemá sladkastú chuť a hroznový olej je vynikajúca voľba ako alternatíva k olivovému oleju.“

Makový olej

Patrí k netradičnejším olejom. Už pri jeho premiešaní cítime z neho makovú arómu. Preto Kirchnerová dodala: „Preto je tento olej vynikajúci aj pri príprave makovej štrúdle.“

Preto sa dá používať aj do koláčov. Využijete ho tak nielen v slanej, ale aj v sladkej kuchyni.

Ľanový olej

sladkastú chuť. Charakteristická je žltá tmavšia farba. Vynikajúci je najmä do studenej kuchyne a Kirchnerová zdôraznila: „Iba do studenej kuchyne, lebo ľanový olej je horľavý a v žiadnom prípade ho neodporúčam na teplú kuchyňu. Vynikajúci je do rôznych smoothies a do proteínových koktejlov.“

Podľa ďalších zdrojov má podporné liečebné účinky aj u onkologických pacientoch.

Konopný olej

Má rovnako zaujímavú farbu, ktorá je skôr do zelenkasta. Vyrobený je z technického konope, ktoré neobsahuje THC. Podobne Kirchnerová odporúča: „Je vynikajúci do smoothies, do šalátov, zálievok, omáčok.“

Olej z chia semienok

Patrí k netradičnejším olejom. Podľa Kirchnerovej však: „Olej z chia semienok je vynikajúca alternatíva Omega 3 mastných kyselín aj pre vegánov a vegetariánov, ktoré si ním môžu doplniť významné výživové hodnoty.“

Používa sa do rôznych marinád, či do šalátov a rovnako smoothies. Do teplej kuchyne sa však neodporúča, lebo pri tepelnej úprave by nám z neho zbytočne odchádzali cenné látky, aké obsahuje.

Arašidový olej

Má svetlú farbu. Pri ňom však od Kirchnerovej zaznelo aj varovanie: „Je to alergén a preto nemusí byť vhodný pre každého, ale je vynikajúci pri použití pri príprave rôznych ázijských pokrmoch najmä vo woku.“

Sezamový olej

Patrí k alternatívam k arašidovému oleju. Výrazne odovzdáva svoju chuť a podľa Kirchnerovej má využitie: „Pri príprave ázijských, či indických jedál. Skonzumovať ho treba zhruba do dvoch – troch mesiacov, lebo potom podlieha skaze. Preto ho držíme po otvorení v chladničke.“

V chlade sezamový olej trochu zhustne, čo však nie je na škodu.

Olej z lieskových orechov

Ten sa používa pri príprave rôznych najmä sladkých pokrmov, ale Kirchnerová dodala: „Môžeme ho dokombinovať aj k rôznym ovocným šalátom, či do jogurtov a kaší.“

lieska-pixabay Zdroj: pixabay

Lieskový oriešok však nie je vhodný v podobe oleja do teplej kuchyne, lebo by neurobil v jedlách dobrú chuť.

Mandľový olej

Patrí k vynikajúcim olejom na prípravu rôznych marinád a podľa Kirchnerovej: „Aj na poliatie rôznych šalátov, ale pri príprave marinád aj pri rôznych mäsových a rybích pokrmoch.“

Mandľový olej im dodá takú orieškovú arómu.

Tekvicový olej

Z pohľadu farby je najvýraznejším a aj sám o sebe je už veľmi chutný, pričom Kirchnerová dodala: „Aj jeho vôňa je úplne neskutočná. Odporúčam každému pri príprave šalátov, ale aj rôzneho rizota, trebárs podľa talianskych receptov.“

Tekvicový olej sa hodí aj na poliatie rozličných cestovín a pizze.

olej-tekvicový-František-Iván-TASR Zdroj: TASR, František Iván

Avokádový olej

Ten prirovnala Kirchnerová k vznešenému: „Dlho bol kráľom olejov kokosový a teraz je týmto kráľom avokádový olej.“

Môžeme ho používať pri príprave nielen studenej, ale aj teplej kuchyne, pri ktorej sa však tie účinné látky avokádového oleja, žiaľ, strácajú.

Rascový olej

Čierny rascový olej podľa Kirchnerovej: „Absolútne geniálnu vôňu.“

Preto sa rascový olej používa pri príprave rôznych studených pokrmov.

Viac sa o rôznom využití a používaní jedlých olejov dozviete aj z archívu RTVS bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90