Úvod Novinky Tipy z programu

Hlavy hore, uvidíte, čo ste nevideli, začína sa nebeské divadlo storočia

Kométa Tsuchinshan-ATLAS sa extrémne rýchlo blíži. O 44krát slabšia zrážka spôsobila vyhynutie dinosaurov.

Hlavy hore, uvidíte, čo ste nevideli, začína sa nebeské divadlo storočia
Najjasnejšiu kométu (na titulnej snímke) za posledných 40 rokov sme pozorovali v roku 2007 s názvom McNaught, ako ju efektne zachytili nad Tichým oceánom.

kométa-Martin-Baumann-TASR

Na snímke je kométa C/202 F3 Neowise, ako ju zachytil nad Slovenskom fotograf TASR Martin Baumann 12. júla 2020.

Už onedlho 12. októbra sa dostane k Zemi na vzdialenosť len 71 miliónov kilometrov kométa Tsuchinshan-ATLAS. Je to síce dvesto krát ďalej ako Mesiac, ale ako upozorňuje český server globe24.cz: „Vďaka tomu by mohla byť viditeľná iba vďaka očiam.“

Najjasnejšia kométa za sto rokov

Rovnako slovenský server iMeteo.sk upozorňuje, „že bude najjasnejšou kométou za posledných sto rokov“, na našej oblohe. Kométa Tsuchinshan-ATLAS je nebeský vesmírny jav, aký sa dokonca možno u nás zopakuje za niekoľko nie sto, ale aj tisíc rokov.

kométa-NASA-TASR

Umelecká predstava kométy Wild 2

O kométach sa stále rozširujú nové informácie. V roku 2011 oznámil Dante Lauretta z Arizonskej univerzity v americkom Tuscone, že v prachových zrnkách z kométy Wild 2 sa našli minerály, ktoré mohli vzniknúť iba v prostredí, kde sa vyskytovala kvapalná voda. Prachové zrnká priviezla sonda Stardust a otriasli dovtedajšou predstavou, že vo vnútri kométy môže existovať kvapalná voda.

Jasnú kométu sme videli podľa spravodajstva STVR vo februári 2023, keď sa na nočnej oblohe ukázala kométa C/2022 E3, ktorú naposledy videli zo Zeme Neandertálci pred 50 000 rokov. A je podľa vedcov otázne, či sa ešte vôbec niekedy na našej oblohe objaví.

Lektor Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Jozef Csipes vtedy upozornil: „Obežná dráha kométy C/2022 E3 okolo Slnka je približne 50 000 rokov. Má veľmi peknú zelenú farbu.“

kométa-McNaught-Ulysses-sonda-TASR

Riziko nárazu do Zeme je malé

Snímka zobrazuje umeleckú predstavu preletu európsko-americkej sondy Ulysses v roku 2007 okolo chvostu kométy McNaught. Riziko nárazu akejkoľvek kométy do Zeme je podľa vedcov nízke a stane sa tak priemerne raz za 454 miliónov rokov. Zem je malé vesmírne teleso a komét pretínajúcich jej dráhu je minimum.

Podľa serveru Britannica pri teoretickom strete napríklad kométy Hale-Bopp, ktorá preletela okolo nás v roku 1997, by spôsobila energiu nárazu do Zeme 44 krát silnejšiu, než asteroid, ktorý vyhubil dinosaury.

Server iMeteo.sk upozorňuje, že kométa s celým názvom C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS sa približuje k našej planéte „rýchlosťou 290 664 kilometrov za hodinu z jedného z najvzdialenejších bodov slnečnej ústavy a už čochvíľa rozžiari jesennú oblohu aj nad Slovenskom“.

kométa-TASR

A iMeteo.sk dodáva, že už koncom septembra ju vidieť z viacerých miest už aj z našej zemepisnej šírky voľne okom: „Kométa zatiaľ vyzerá ako rozmazaná bodka na oblohe, ale pri miernom zväčšení ďalekohľadom je vidieť jej honosný chvost. Zábery kométy Tsuchinshan-ATLAS sa podarilo urobiť na Kanárskych ostrovoch.“

Bližšie k nám sa ju podarilo už aj odfotografovať v srdci Sicílie. Talian Giovanni Tumino zachytil Tsuchinshan-ATLAS v centre mesta Iblea: „Pozorovacie okno je veľmi krátke, asi 15 minút a potom sa už kométa kúpe v slnečnom svetle. Voľným okom ešte nie je viditeľná.“

Takže od 10. októbra kométu už budeme vidieť voľným okom „asi trištvrte hodinu po západe Slnka extrémne nízko nad západným obzorom“. Zatiaľ je ju možné vidieť veľmi nízko „nad juhovýchodným obzorom za svitania okolo 5:30 h, po prelete príslním sa bude kométa k Zemi približovať a presunie sa na večernú oblohu“.

Presun zo svitania na pozorovanie po západe Slnka je preto, že kým ju budeme môcť vidieť, už preletí podľa iMeteo.sk okolo Slnka a bude sa približovať k Zemi. Očakáva sa, že kométa by sa mohla dostať medzi top 50 najjasnejších objektov na našej oblohe. Mohla by byť jasnejšia ako Jupiter, aj keď o niečo málo menej jasná ako Venuša. Dokonca by mala byť jasnejšia, než kométa Neowise z roku 2020.

Viac informácií sa dozviete aj zo spravodajstva STVR na našich vysielacích okruch, aby ste si tiež mohli skúsiť urobiť unikátny fotografický záber kométy.

TASR, pixabay, globe24.cz, iMeteo.sk, Správy STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90