Úvod Novinky Zaujímavosti
Covid-19 napáda aj iné orgány ako pľúca, lekár varuje pred najhorším
Covid-19 napáda aj iné orgány ako pľúca, lekár varuje pred najhorším

Covid-19 napáda aj iné orgány ako pľúca, lekár varuje pred najhorším

To, že Covid-19 nie je bežné chrípkové ochorenie, dokazuje aj najnovší prieskum.

Infekcia nového koronavírusu môže okrem pľúc postihnúť aj iné orgány. Nemecká štúdia hovorí o následkoch na srdci či mozgu. U niektorých pacientoch sa začali objavovať štrukturálne zmeny na srdci, príznaky zápalu srdcového svalu či zápal mozgového tkaniva. Či budú následky dočasné alebo trvalé, zatiaľ odborníci povedať nevedia.

To, že Covid-19 nie je bežné chrípkové ochorenie, dokazuje aj prieskum realizovaný od marca do júna a uverejnený v americkom Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb, ktorý ukázal, že viac ako tretina pacientov (35%), ktorí pre nákazu koronavírusom nemuseli byť hospitalizovaní, sa ani tri týždne po negatívnom teste nebola schopná vrátiť do bežného života. Títo ľudia, ktorí mali pretrvávajúce príznaky, sa väčšinou sťažovali na únavu, kašeľ a bolesti hlavy. Naopak, viac ako 90 % chrípkových pacientov sa zotaví do dvoch týždňov, píše web Today.

fedor čiampor Fedor Čiampor

Sú ľudia, ktorí prekonajú Covid-19 bez povšimnutia, u iných má zase ochorenie ťažký priebeh, ktoré sa končí aj smrťou. Celosvetovo sa novým koronavírusom nakazilo už viac ako 20 miliónov ľudí, viac ako 730-tisíc ochoreniu podľahlo. Virológ Fedor Čiampor zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že v menej výkonnom imunitnom systéme môže vírus cirkulovať a spôsobiť iné ochorenia. „Ak sa vírus zachytí niekde v oblasti obalu srdca, srdcového svalu, tak sa začne ochorenie, ktoré spôsobí ťažký zápal srdcového svalu," hovorí odborník.

Príznaky u mladých ľudí

Autori nemeckej štúdie porovnávali výsledky magnetickej rezonancie srdca na stovke pacientov, ktorí infekciu prekonali, s ľuďmi, ktorí sa infekciou nenakazili. Aj po dvoch mesiacoch sa na ich srdci začali objavovať zmeny a príznaky zápalu srdcového svalu častejšie, ako u zdravých ľudí. Išlo pritom o mladých pacientov, ktorí mali v priemere 49 rokov.

Toto ochorenie sa nazýva myokarditída a môže viesť až k zlyhaniu srdca. Zatiaľ ale nevieme, ako veľmi je to významné, ako veľmi je to nebezpečné a či tieto zmeny na srdci budú pretrvávať aj roky u pacientov, ktorí COVID-19 prekonali," hovorí infektológ Peter Sabaka.

Koronavírus sa okrem srdca môže zachytiť aj na iných orgánoch. Viac už v reportáži redaktorky Správ RTVS Veroniky Čokinovej.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Sledujte Správy RTVS aj na facebooku.

(foto: RTVS, TASR/AP)

Živé vysielanie ??:??

Televízia