Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023
Úvod Novinky Zaujímavosti
Čím sú zvláštne stavby socializmu? Sledujte seriál Ikony
Čím sú zvláštne stavby socializmu? Sledujte seriál Ikony

Čím sú zvláštne stavby socializmu? Sledujte seriál Ikony

Televízna Dvojka uvedie 7. septembra dokumentárny seriál Ikony o najstaršej žijúcej generácii slovenských architektov.

Generácia, ktorá dosiahla vrchol svojej tvorby za čias socializmu, sa dnes častokrát nestretáva so zaslúženým uznaním verejnosti.


Seriál Ikony nie je len portrétom architektov. Nastoľuje otázku vnímania slovenskej architektúry, identifikácie sa s mestom, v ktorom žijeme a budovami, ktorými je tvorené. Nalaďte sa na dokument s týmito 5 zaujímavosťami, ktoré ste možno o ikonických stavbách z obdobia socializmu nevedeli:

1. Krematórium, ktoré sa díva do lesa

Človek z prírody pochádza a napokon sa do nej aj vráti. To je zrejme hlavná myšlienka, ktorú môžeme nadobudnúť pri pohľade z obradnej siene v bratislavskom krematóriu, vrcholnom diele architekta Ferdinanda Milučkého. Celá stavba je totiž vsadená do prírody a z hlavnej siene sa človeku ponúka pohľad do lesa ako z iného sveta. Borovice a duby tu stáli ešte pred dokončením unikátnej minimalistickej stavby v roku 1968.

krematórium Bratislava

2. Neistý osud Istropolisu

V júli sa Slovensko dozvedelo, že na mieste bratislavského Istropolisu by mohol v budúcnosti vyrásť nový projekt. Developer už aj ukázal, čím by chcel kultové architektonické dielo neskorej moderny nahradiť. Zároveň ubezpečil, že umelecké diela z pôvodnej stavby, ako aj obklad z kubánskeho mramoru chce zakomponovať aj do nového projektu.

Istropolis

3. Ako tatranský štít

Jednoduchý trojuholníkový tvar, ktorý pripomína vysokohorský končiar. Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici zaujme tým, ako splýva s prostredím. Zblízka tento pocit ešte viac umocnia tatranské okruhliaky na fasáde.

múzeum TaNaP-u

4. Obrátená pyramída ukrýva tajný poklad

To, že budova Slovenského rozhlasu má tvar obrátenej pyramídy, je všeobecne známy fakt. Menej ľudí však vie, že táto národná technická a kultúrna pamiatka v sebe ukrýva ešte jednu obrátenú pyramídu, čím sa zo stavby stal unikát.

Slovenský rozhlas

5. V Banskej Bystrici varujú obete

Ďalším ikonickým architektonickým dielom je Pamätník SNP v Banskej Bystrici. Vďaka spolupráci architekta Dušana Kuzmu a sochára Jozefa Jankoviča vznikol výjav, z ktorého mrazí - súsošie Obete varujú v areáli pamätníka. Zaujímavý je aj príbeh súsošia, ktoré pre nepohodlnosť autora počas normalizácie putovalo najprv do skladu, neskôr do vypálenej obce Kalište, kde ho zničili vandali. Do Pamätníka SNP sa vrátilo až v roku 2004.

578567_3177426.jpg

Foto: TASR, wikimedia

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia