Boris a Brambor
Boris a Brambor
Úvod Novinky Zaujímavosti
Bienále animácie Bratislava 2020 aj na obrazovkách RTVS
Bienále animácie Bratislava 2020 aj na obrazovkách RTVS

Bienále animácie Bratislava 2020 aj na obrazovkách RTVS

15. ročník Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava sa z dôvodu aktuálnej situácie presúva do online priestoru a na televízne obrazovky. 

Pôjde o 34 animovaných filmov, ktorých tvorcovia dali organizátorovi (Medzinárodný dom umenia pre deti - BIBIANA, pozn.) dodatočne súhlas na televízne uvedenie svojich diel. RTVS zaradila animované filmy do svojej programovej štruktúry v termíne od 5.10. do 8. 10. 2020, teda v čase konania festivalu. Vysielací čas blokov je každý deň rovnaký - o 14.30 h. na Dvojke. Filmy sú rozdelené podľa vekovej prístupnosti na kategórie S až XL, pre najmenších divákov sú predabované do slovenčiny.


V rámci televízneho vysielania najmenších určite poteší celosvetovo známa kreslená dvojica Máša a medveď ruského režiséra Vladislava Bairamgulova i nové epizódy známych slovenských animovaných seriálov - Drobci režisérky Vandy Raýmanovej a Websterovci Kataríny Kerekesovej. Je tu i počítačovo animovaná nórska rozprávka Vianočný škriatok a líška (Reven og Nissen), nežný emocionálny príbeh sedemročného chlapca pod názvom Zápalky (Matches) maďarského režiséra Gézu Tótha nominovaného na Oscara či zaujímavá plastelínová animácia Šach (Chess) ruského režiséra Alexeya Pochivalova.

400x600[1].png

O víťazoch ôsmich cien udeľovaných na festivale rozhodne medzinárodná porota v zložení: Carlos Loscano (Argentína), Rebecca Akoun (FR), Andrej Kolenčík (SK), Halka Marčeková (SK) a Volodymyr Diagilev (UA). Súťažný rozmer podujatia teda zostane zachovaný, hoci dospelí i detskí porotcovia budú pracovať netradične z domu. Kto získa Hlavnú cenu festivalu - CENU VIKTORA KUBALA za najlepší film, zvláštnu cenu PRIX KLINGSOR, Cenu detského diváka a ďalšie ocenenia sa diváci dozvedia v piatok 9. októbra na slávnostnom vyhlásení, ktoré prebehne online.

Hlavným organizátorom festivalu je aj tento rok Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA, rozpočtová organizácia Ministerstva kultúry SR. Generálnym partnerom podujatia a vysielateľom filmov z BAB je RTVS.

 

Živé vysielanie ??:??

Televízia