Úvod Novinky Zaujímavosti
Pripomíname si významný medzník v slovenských dejinách rozhlasu
Pripomíname si významný medzník v slovenských dejinách rozhlasu

Pripomíname si významný medzník v slovenských dejinách rozhlasu

Uplynulo presne 90 rokov od otvorenia stavebného komplexu Poštového a telegrafného úradu v Košiciach, ktorého samostatnou súčasťou bola aj rozhlasová budova vtedajšej košickej pobočky rozhlasovej spoločnosti Radiojournal v Prahe.

Do užívania bol odovzdaný 28. októbra 1930, na Deň vzniku Československej republiky.


Investorom funkcionalistického komplexu bolo Ministerstvo pôšt a telegrafov, projektantom pražský architekt Bohumír Kozák, a staviteľom brnensko-užhorodská spoločnosť Bedřich Koráb - Jaroslav Železný. Ucelený komplex budov Poštového a telegrafného úradu a Radiojournalu v Košiciach bol prvou verejnou stavbou na Slovensku úplne zbavenou historizmu. V súčasnosti je komplex národnou kultúrnou pamiatkou. Rozhlasová budova od svojho vzniku ako jediná v bývalom Československu po celý čas slúži len na rozhlasové účely. Súčasťou dvojposchodového objektu so vstupom na Moyzesovej 7 je na jeho východnej strane aj veľké nahrávacie štúdio.

Som nesmierne rád, že môžeme žiť a tvoriť v takých úžasných kulisách. V budove, ktorá je nielen kultúrnou pamiatkou, ale aj legendou a významným symbolom kultúrneho, spoločenského i politického diania na východnom Slovensku a s ľuďmi, ktorí z nej už desaťročia šíria do éteru pestrý prúd informácií a široké spektrum pôvodnej rozhlasovej tvorby. Chcem sa pri tejto príležitosti poďakovať všetkým predchodcom i súčasným kolegyniam a kolegom, ktorí tejto budove svojou prácou, svojím nadšením a svojou profesionalitou vdýchli jedinečný duch slobodného myslenia i zodpovednosti," uviedol pri tejto príležitosti riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.


Rádio Regina Východ odvysiela do soboty 31. októbra niekoľko programov so zameraním na architektonickú a funkčnú hodnotu tejto pamiatky. 90. výročie slávnostného otvorenia budovy si dnes pracovníci košického rozhlasu pripomenuli osadením pamätnej tabule, ktorá pripomína aj zaniknutý názov Radiojournal.

Živé vysielanie ??:??

Televízia