MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Audioknihy pre malých aj veľkých. Voľne dostupné v archíve RTVS
Audioknihy pre malých aj veľkých. Voľne dostupné v archíve RTVS

Audioknihy pre malých aj veľkých. Voľne dostupné v archíve RTVS

V našom Archíve Extra nájdete na počúvanie diela domácej aj svetovej literatúry.

Deti, dospelí, tí, čo radi cestujú po svete alebo študujú históriu. Spomedzi audiokníh RTVS si to svoje nájde každý. Ak neradi čítate, ale radšej knihy počúvate, čítanie na pokračovanie v Archíve Extra je pre vás ideálne riešenie. RTVS vám ich ako jediná na Slovensku ponúka online zadarmo a dokonca aj bez reklamy.

Zo širokých možností Archívu Extra vyberáme niekoľko tipov:

Život v lone prírody

H.D Thoreau: Walden - Alebo život v lese

Autor ponúka v hĺbavých zápiskoch fascinujúcu správu a svojom dvojročnom pobyte v concordských lesoch pri jazere Walden Pond a snahe nažívať v čo najbližšom spojení s prírodou.

O veľkých revolučných udalostiach

Anton Hykisch: Verte cisárovi 1. – 5. časť

Historický román Antona Hykischa, situovaný do sklonku 18. storočia, v predvečer Francúzskej revolúcie, je voľným pokračovaním úspešného románu Milujte kráľovnú. Roky čakal cisár Jozef II. na smrť svojej matky Márie Terézie. Hneď po jej skone začal netrpezlivo uskutočňovať svoj sen o spravodlivej vláde.

Próza odkrýva bolestné súkromie mladého vládcu až po jeho predčasný tragický koniec. Zároveň desaťročie vlády Jozefa II. znamená aj počiatok národného prebudenia Slovákov – v próze stretávame Jozefa Ignáca Bajzu s jeho trampotami pri písaní prvého slovenského románu, či Antona Bernoláka, ktorý s priateľmi vytvoril prvú slovenskú gramatiku.

Príbeh z čias druhej svetovej vojny

Denisa Fulmeková: Konvália 1. – 5. časť

Spisovateľka Denisa Fulmeková si pre svoju knihu vybrala názov Konvália, ktorý je totožný s názvom básnickej zbierky dnes ikony katolíckej moderny Rudolfa Dilonga. Urobila to zámerne. Hovorí o tom, že je to pre ňu symbol, pretože rovnako ako pre básnika v roku 1941, aj pre ňu v roku 2016 je dielo Konvália vyznaním lásky rovnakej žene.

Táto žena je Valéria Reiszová, stará matka Denisy Fulmekovej. Jej kniha je však rovnako rozprávaním o čase, o autentickom príbehu zakázanej lásky mladého židovského dievčaťa a zároveň začínajúcej poetky a kňaza, známeho básnika a literáta. A o čase druhej svetovej vojny, ktorý preveroval charaktery a túžbu prežiť. V priebehu deja sa próza, či umelecký dokument, stáva príbehom lásky troch ľudí, ktorá sa navzájom nevylučovala. Dvoch mužov a jednej ženy, opäť na javisku zložitého obdobia päťdesiatych rokov.

Dobrodružná klasika v audiopodobe

Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov 1. – 10. časť

Ktorý chlapec by nezatúžil prežiť s mladým hrdinom Jimom Hawkinsom dobrodružnú výpravu a plaviť sa s ním na plachetnici Hispaniola k bájnemu Ostrovu pokladov! Tam pred smrťou zakopal nazbíjané bohatstvo najobávanejší pirát všetkých čias – kapitán Flint. Miesto s pokladom je zaznačené na mape, ktorú nebojácny Jim náhodou vezme z truhlice po morskom vlkovi Billovi… Jeden z najslávnejších dobrodružných románov všetkých čias. Dospievajúci Jim Hawkins sa spolu s priateľmi vydá hľadať legendárny poklad slávneho pirátskeho kapitána Flinta.

Začína sa napínavá plavba na plachetnici Hispaniola a vzrušujúca cesta za pokladom zakopanom na bájnom Ostrove pokladov. Tajomná mapa, Dlhý John Silver, papagáj na pleci, nepokojná cesta oceánom, chladnokrvní piráti, vzbura na lodi a boj o ukrytý poklad... To všetko prináša román, ktorý inšpiroval celé generácie čitateľov túžiacich po úniku zo všednej reality, snoch a dobrodružstvách. Román, ktorý sa dočkal mnohých filmových a divadelných spracovaní.

Vráťte sa do čias svojho detstva, v ktorom ste sa nevedeli odtrhnúť od pútavých príbehov.

A pre deti ešte jedna...

Toňa Revajová: Johanka v Zapadáčiku 1. – 5. časť

Štvrtáčka Johanka je trochu smutná. Prišla o všetkých kamarátov, malý brat jej zničil najmilšiu knihu a veľmi jej chýba starká. Práve sa s mamou a bratom Samkom presťahovala do Zapadáčika, kde je okrem malej školy iba malý kostol a obchod. Namiesto pošty tam majú oranžovú poštovú schránku. A práve do nej Johanka hodí list, o ktorom mama nič netuší. Potom sa čuduje, ako málo stačí, aby sa udalosti dali do pohybu.

Živé vysielanie ??:??

Televízia