Olympijské hry 2020
Olympijské hry 2020
Úvod Novinky Zaujímavosti
Trávnik je pohoda a položíme ho aj počas horúčav
Trávnik je pohoda a položíme ho aj počas horúčav

Trávnik je pohoda a položíme ho aj počas horúčav

Je to veľká lahoda môcť sa rozložiť na mäkkom zelenom trávniku v čase oddychu.

RTVS ponúka vo svojich príspevkoch mnoho užitočných rád. V Rádiu Slovensko zisťovala Barbora Štubňová ako na správne položenie trávnika. Niekedy nám vyjde ho položiť iba v čase horúcich dní našej letnej dovolenky.

Kobercový trávnik môžeme zakladať okrem zimy kedykoľvek, ale najlepšie sa zakladá na jar alebo začiatkom jesene, aby mal čo najviac prirodzenej vlahy.

Po radu ako na to, Barbora Štubňová zašla za realizátorom záhrad Františkom Laššákom :

„Niekedy sa stane, že založenie kobercového trávnika vyjde na horúce letné dni. Aj keď to nie je ideálne načasovanie, vieme s tým niečo urobiť."

trávnik-leto-Jakub-Kotian-TASR

„Ak nám trávnik v horúcich dňoch vôbec narežú, tak by sme ho mali položiť ideálne ešte v ten deň maximálne do 24 hodín. A hneď po položení ho výdatne polievať vodou. To je základ."

Veľké teplo a zakladanie kobercového trávnika

Samozrejme, plochu už musíme mať pripravenú. To znamená v ideálnom stave, aby už bola vyrovnaná a spevnená. Na nej položená sieťku proti krtkovi:

„Ideálne je, ak plochu tesne pred položením trávnika polejeme; zvhlčíme, aby to nebol úplný prach a aby nebola taká horúca, aby tie korienky, ktoré z trávnika vytŕčajú, a ktoré budú zabezpečovať najbližšie zakorenenie, aby sa nespálili."

piknik-Jakub-Kotian-TASR

Dôležité teplé a vlhké prostredie umožní korienkom rýchlo zakoreniť. Technika kladenia trávnika sa nejako nemení.

Pracujeme ako s plastelínou

Robíme to stále rovnako, či je teplo alebo horúco. Kladieme ho ako tehličky a okraje trošku prekrývame. František Laššák dodáva:

„Čo je dôležité, treba trávnikové koberce na seba natĺkavať. Čiže natlačiť a potom po celkovej pokládke treba trávnik povalcovať."

Natĺkaním sa trávnik natlačí na seba a miestami zhrubne. Preto je potrebné ho hneď po položení preliať a vyvalcovať:

„Pracujeme s ním ako s plastelínou a on sa tak rovnomerne po celej ploche rozloží a je ideálne rovný."

sad-leto-Jakub-Kotian-TASR

Voda ťahá korienky

Zakladanie kobercového trávnika si teda vyžaduje veľa vlahy. Viac ako zvyčajne, keď je veľmi teplo. Realizátor záhrad vysvetľuje:

„Ide o to, aby sa po pokládke korienky čo najskôr ťahali k zemi. Ťahajú sa za vodou, tak treba ten trávnik masívne prelievať a stekajúca voda do zeme bude ťahať korienky so sebou. Je dôležité, aby sa korienky dostali čo najhlbšie do zeme a aby hneď po výdatnom zalievaní mali silnú schopnosť ťahať si vodu zo zeme pod ňou."

Preto Barbora Štubňová zlaté pravidlo zakladania trávnika zopakovala:

„Ak vám vyšiel čas na založenie kobercového trávnika na horúce dni, bez poriadneho polievania to nepôjde."


Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia