Úvod Novinky Zaujímavosti
Tip na výlet - Spoznajte nedotknuté Poloniny
Tip na výlet - Spoznajte nedotknuté Poloniny

Tip na výlet - Spoznajte nedotknuté Poloniny

Do Polonín dorazia len skutoční milovníci prírody.

Ak je od vás 500 kilometrov vzdialené more alebo miesto s najtemnejšou oblohou na Slovensku, ktorú lokalitu si vyberiete?

Poloniny - unikátny prales na Slovensku

Projektová manažérka nadácie Aevis pre divokú prírodu Zuzana Burdová prišla v relácii Rádia FM Ráno na eFeMku ukázať krásu pomerne nedotknutej prírody jedľovo - bukového pralesa Tužica, ktorý je „ešte stále najväčším pralesom u nás."

Fakt, že od Bratislavy je do Polonín rovnako ďaleko ako majú Slováci od hraníc k moru, teda 500 kilometrov, má viacero výhod:

„K nám prídu skôr už len tí skutoční milovníci prírody. Národný park Poloniny na relatívne malom území 700 hektárov poskytuje útočisko našim veľkým šelmám, akými sú vlk, rys, medveď. Iba v Poloninách žije na území Slovenska voľne v prírode zubor, ktorý sem bol navrátený v roku 2004."

Kalná-Roztoka-Poloniny-Nadácia-Aevis

V Poloninách je viacero naj.

Do Sniny dorazia len nadšenci

Zatiaľ iba v tomto národnom parku u nás si môžete objednať odborného lektora, ktorý vás prevedie trebárs pralesom Tužica:

„Kým prejdete od Bratislavy 500 km do Sniny nájdete úplne všetko. Máte hrady, veľké národné parky, aquaparky, všetko, čo môžete zažiť pri aktívnej dovolenke a do Sniny dorazia len skutoční nadšenci."

Tento fakt Zuzana Burdová vníma ako veľkú výhodu pre „ochranu prírody a únosnosť územia chráneného parku", kde sú rezervácie a pralesy, lebo „len les, v ktorom je mŕtve drevo, je živý les". Národný park má pravidlá a návštevný poriadok, ktorý je nutné dodržiavať:

„Treba sa pohybovať po vyznačených turistických chodníkoch. Pohyb je pre turistov v pralese nebezpečný. Je tam veľa mŕtveho dreva, popadané stromy a terén nie je veľmi priechodný."

Poloniny-zubor-Nadácia-Aevis

Máte šancu stretnúť divoké zvieratá, ktoré tam žijú, čo „niektorí turisti doslova vyhľadávajú."

Zoči voči vlkovi a zubrovi

Fotografi túžia v divočine vidieť vlka či zubra zoči voči.

Poloniny však vyhľadávajú aj pozorovatelia pre najtemnejšiu oblohu na Slovensku.

Ľudia bežne, ak uvidia nad sebou úžasnú mliečnu dráhu v noci, často „sa od dojatia aj rozplačú, lebo také niečo v meste v noci na oblohe neuvidia."

Na malom území majú okrem vzácnej prírody viac unikátnosti, ku ktorým patrí aj história.

Zuzana-Burdová-Poloniny-les

Zuzana Burdová hovorí o sieťovaní ponúkaných služieb od miestnych remeselníkov, cez prehliadky kostolíkov, Duklianského priesmyku, Bardejova, Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, až po nočné sledovanie oblohy.

Aquaparky a možnosti kúpania tu nehľadajte, takých je na Slovensku dosť. Čas na krajnom severovýchode Slovenska „beží pomalšie".

A Nadácia Aevis sa snaží rozširovať územia divokej prírody. Mladí ekológovia, k akým patrí aj Zuzana Burdová sa rozhodli vrátiť do rodného kraja. Spolu s miestnymi sa snažia vytvárať sieťovaním služieb možnosti turistického vyžitia v lone čo najčistejšej prírody.

Zaujímavé a miestami dojímavé rozprávanie o prírode si môžete vypočuť bez reklám a zadarmo v relácii Ráno na eFeMku v archíve RTVS.

Foto: zdroj archív Nadácie Aevis

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia