MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Rodič dnešný. Nový druh rodiča, ktorý má tieto črty
Rodič dnešný. Nový druh rodiča, ktorý má tieto črty

Rodič dnešný. Nový druh rodiča, ktorý má tieto črty

V čom sa líšia dnešní čerství rodičia od generácie, ktorá vychovávala ich? Tu je niekoľko rozdielov.

Je ešte stále zvykom nechať bábätká vyplakať zabalené v perinke? A je starostlivosť o novonarodené dieťa len povinnosťou čerstvej mamy?

Aj na tieto otázky dala odpovede autorka knihy Sprievodca rodiča dnešného a organizátorka online konferencie pre rodičov Lenka Žofajová vo vysielaní Ranných správ RTVS.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Rodič dnešný

Akí sú teda čerství rodičia dnešní?

Tu sú štyri základné rozdiely medzi súčasnými čerstvými rodičmi a generáciou rodičov (dnes už starých rodičov či prarodičov), ktorá vychovávala práve ich.

  1. Digitálne technológie - v záplave informácií o tehotenstve, príprave na pôrod, šestonedelí, živote s bábätkom a samotnom rodičovstve sa nejeden z nich hľadá a aj stratí
  2. Vyšší vek - matkami a otcami sa stávajú vo vyššom veku. Na jednej strane sú zrelší, na druhej strane dieťa prichádza do ich zabehnutého osobného a pracovného života a s tým súvisia mnohé zmeny aj výzvy.
  3. Viditeľnejší otec - muži sa stávajú plnohodnotným rodičmi už od prvých chvíľ dieťaťa po pôrode, nie sú len výpomocou ženy, ktorá je nepretržite s novorodencom
  4. Návrat k prirodzenému - kontaktnému rodičovstvu

Viac o tom, akí sú moderní prvorodičia, sa dozviete vo videu.

Ranné správy RTVS môžete sledovať každý pracovný deň od 7.30 hod na Jednotke. Nájdete ich aj zadarmo a bez reklám v archíve.

Živé vysielanie ??:??

Televízia