MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Očkovanie proti COVID-19 bez ihiel? Americkí vedci vedia ako
Očkovanie proti COVID-19 bez ihiel? Americkí vedci vedia ako

Očkovanie proti COVID-19 bez ihiel? Americkí vedci vedia ako

Očkovanie proti novému vírusu COVID-19 je ešte stále pre niektorých ľudí veľkým postrachom. Vynález amerických vedcov môže veľa zmeniť.

Pracovníci zo Stanfordovej univerzity totiž najnovšie vyrobili 3D tlačou polymérnu náplasť s mikroihlicami. Tie sú napustené očkovacou látkou.

Ten, kto sa bojí ihiel a nepríjemným vpichom sa tak poteší. Na rozdiel od štandardnej ihly, ktorú zdravotník vpichne až do svalu, sa nový vynález dostáva len do zamše - vrstvy kože, ktorá sa nachádza pod pokožkou. Práve vďaka tomuto je menej bolestivejší.

Očkovanie prostredníctvom náplaste Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Náplasť s priemerom 20 milimetrov sa navyše môže aplikovať v pohodlí domova. Testovanie na myšiach pritom potvrdilo zaujímavé výsledky.

V porovnaní s podaním očkovacej látky ihlou, vyvolá totiž náplasť až 10-krát väčšiu imunitnú odpoveď. Telo si tak chorobu lepšie zapamätá a očkovaného následne chráni efektívnejšie.

Informáciu sme priniesli v rámci pravidelnej relácie Spektrum, ktorú si môžete vypočuť od pondelka do piatka aj v našom archíve.

Koronavírus berie životy ľuďom

Očkovanie je podľa posledných zistení najúčinnejšou ochranou proti COVID-19. Ten sa prejavuje u každého človeka individuálne. Neraz však prináša nákaza smutný koniec.

„Najťažšie bolo pozerať sa na ľudí ako bojujú o život. Ako boli napojení na kyslík a boli odlúčení od rodiny," povedala v relácii Hosť Dobrého rána, Slovensko! Terézia Dúbravková.

„Videli sme veľa utrpenia, ako choroba oberá ľudí o silu. O život. V mnohých prípadoch to boli aj mladí ľudia. Bolo veľmi ťažké pozerať sa smrti do očí," doplnila svoju kolegyňu Mariana Stromková.

Hosť DRS: Zdravotné sestry hovoria o práci s ľuďmi s COVID-19 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Obe sestričky pracovali počas druhej vlny pandémie koronavírusu na kardiologickom oddelení Národného ústavu srdcovocievnych chorôb.

To sa však prívalom nových pacientov nakazených vírusom COVID-19 muselo zmeniť na na „covidové" oddelenie.

„Úplne najťažšia situácia bola, keď sme pre COVID-19 prišli o našu kolegyňu a dobrú priateľku," priznala ďalej sestrička z prvej línie.

Kolektívna sila a solidarita

Najmä v poslednom roku sme si uvedomili, ako je práca zdravotníkov pre nás dôležitá a čo všetko pre nás znamená. Náročné obdobie sa každý snažil prekonať inak.

„Vpred nás však poháňala sila kolektívneho ducha. Súdržnosť, kolegialita, solidarita a prinavrátenie ľudí do života. Aj vďaka, ktorú z nás cítili," dodala na záver Mariana Stromková.

Viac z relácie a priamych skúseností sestričiek s pandémiou v prvej línii si môžete vypočuť aj v našom podcaste Hosť DRS, ale aj v našom archíve.

FOTO: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia