MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Párová terapeutka: Dlhodobý vzťah nie je pre pohodlných ľudí
Párová terapeutka: Dlhodobý vzťah nie je pre pohodlných ľudí

Párová terapeutka: Dlhodobý vzťah nie je pre pohodlných ľudí

Žili šťastne, až kým nepomreli... Alebo nie?

Partnerský vzťah sa zväčša začína nádherným zamilovaným obdobím. Toto obdobie sa však raz skončí a zo vzťahu sa stáva miesto, ktoré nám môže poskytnúť bezpečie, blízkosť a lásku.

Čo je dôležité pre dlhotrvajúci a najmä hlboký vzťah, sme sa v Dámskom klube opýtali párovej terapeutky Jolany Kusej.

Partnerský vzťah neznáša sebectvo, neznáša egoizmus. Nemôže byť jeden človek centrom rodiny. Tie centrá musia byť viaceré a tým centrom musí byť vzťah. Človek musí mať empatiu, musí byť schopný lásky,“ priblížila Kusá.

Dámsky klub - manželstvo.png

Dodala, že dlhodobý manželský zväzok je namáhavá práca. Ak sa niekomu nechce budovať rodinu, prispôsobovať sa nárokom partnera či rodiny, starať sa o domácnosť, nemal by do manželstva vstupovať.

Pre dobrý vzťah je totiž nutné spoločné úsilie a každodenná práca na vzťahu.

Hádky vzťahu škodia

Vraví sa, že hádky sú korením partnerského vzťahu a vzťah bez hádok nemôže dlhodobo fungovať. Kusá má však celkom iný názor.

Hádky sú kontraproduktívne pre vývin vzťahu. Všetky tie mýty, že hádka vyčistí ovzdušie... Nie, v hádke sa iba zraňujeme. V hádke sa používajú silové slová, zlosť, hnev. Je dobré, ak vieme v párovom vzťahu tieto emócie krotiť,“ uviedla.

Nie hádky, ale vzájomná úcta a rešpekt sú korením dobrého vzťahu. Kusá dodáva, že budovanie vzťahu je založené na vzájomnej komunikácii a kompromisoch.

V závere Kusá zdôraznila, že dôležitý je rešpekt k názorom partnera. Vo vzťahu budú vždy prítomné dve pravdy, dva pohľady na svet. Je len na nás, či to prijmeme a budeme tieto rozdiely vnímať pozitívne, alebo ako podnety k hádke.

Zaujala vás táto téma? Podobným témam sa venujeme v Dámskom klube každý pracovný deň o 12:20 hod. na Jednotke. Ak ste nestihli premiéru, všetky odvysielané časti nájdete aj v našom archíve.

FOTO: Unsplash

Živé vysielanie ??:??

Televízia