MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Čo je rekuperácia? Dnes už dom bez tejto technológie nepostavíte
Čo je rekuperácia? Dnes už dom bez tejto technológie nepostavíte

Čo je rekuperácia? Dnes už dom bez tejto technológie nepostavíte

Dom, ktorý vytvára teplo vlastnými obyvateľmi či vetranie bez otvorených okien. Dnešné technológie to už dokážu. Navyše, vďaka nim môžete mať minimálny účet za energiu.

Srdcom každého energeticky úsporného domu sú šikovné technológie, ktoré šetria životné prostredie. A tiež aj váš domáci rozpočet.

Dôležitou súčasťou je vetranie, ktoré sa v týchto moderných stavbách nezabezpčuje otváraním okien.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Cez tie sa totiž dnu dostáva chlad a v lete teplý vzduch. Následne treba viac kúriť, resp. klimatizovať. A práve toto zvyšuje účty za energie. Riešením je systém rekuperácie.

„Aktívna rekuperačná jednotka do určitej miery zabezpečuje dohrev, resp. dochladenie privádzaného vzduchu. S odpadovým vzduchom, ktorý by sme inak vypustili vetraním von, môžeme ohriať teplú úžitkovú vodu,“ povedal pre RTVS architekt Martin Duchoň.

V relácii Peniaze ďalej hovoril, že takáto jednotka zabezpečuje viacero funkcií, čím sa v konečnom dôsledku ušetrí väčšina finančných nákladov na energiu.

Pokiaľ však vonku udrú silné mrazy, vykúriť byt prostredníctvom rekuperácie sa už nedá. Vtedy je vhodné využiť iné zdroje energie, ako napr. piecku na tuhé palivo alebo podlahové vykurovanie.

Nevyhnutnosťou pasívneho domu je aj dokonalá tepelná izolácia. Náklady takejto stavby na energie potom dosahujú 50 eur mesačne.

Vyššie náklady sa vrátia

Samotná výstavba na pasívny dom bude finančne náročnejšia. O niekoľko rokov sa však náklady začnú vracať vo forme spomínaných nižších výdavkov na energie.

Porovnanie nákladov

  • pasívny dom 160 m2 - 70 eur mesačne
  • klasický dom: 160 m2 - 180 eur mesačne

Každý nový dom už dnes musí byť podľa zákona energeticky úsporný. Je potrebné ho vybaviť technológiami a modernými materiálmi, čo stavbu navýši o 10 percent oproti starému štandardu.

„Finančná náročnosť je len o niečo väčšia. Tam by som problém nevidel. Väčší problém je, že sme sa zatiaľ nenaučili takéto domy poriadne robiť,“ povedal architekt a vysokoškolský pedagóg Henrich Pifko.

Aj preto je vhodné byť pred stavbou nového domu obozretný. Slovenskí stavitelia totiž ešte nemajú k dispozícii dostatočný počet architektonických štúdií.

V pasívnom dome s rozmerom 160 m2 vykurovacej plochy, môžete mať spotrebu elektriny menej ako 5MWh. Celkovo takto na energie miniete približne 70 eur mesačne. Pri klasickom dome by išlo o sumu 160 – 200 eur mesačne.

„Výhodou pasívneho domu sú vysoké úspory na vykurovanie a prípravu teplej vody. Takýto dom využíva tzv. vnútorné zdroje tepla, ktoré môžu produkovať obyvatelia či samotné spotrebiče,“ tvrdí energetický špecialista Dávid Széplaky.

Ak teda upratujete dom alebo sledujte televíziu, vyprodukované teplo dokáže pasívny dom využiť na napr. na vykurovanie.

Pokiaľ chcete vedieť viac o stavbe pasívnych domov, či zvýhodnených možnostiach kúpi takéhoto domu na hypotéku, pozrite si reláciu Peniaze v našom archíve.

Premiéru relácie si môžete naladiť každý utorok večer na Jednotke.

FOTO: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia