MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022
Úvod Novinky Zaujímavosti
Čierny piatok najprv nesúvisel so zľavami. Takto sa to celé začalo
Čierny piatok najprv nesúvisel so zľavami. Takto sa to celé začalo

Čierny piatok najprv nesúvisel so zľavami. Takto sa to celé začalo

Krátky príbeh o tom, ako šikovní obchodníci využili sviatok Vďakyvzdania.

Posledný pracovný deň s prívlastkom čierny najprv nesúvisel s masívnym nakupovaním a výhodnými zľavami.

Celé sa to začalo v Amerike v 50. rokoch, kde spojenie čierny piatok (Black Friday) začali požívať policajti, ktorí organizovali dopravu.

Čiernym označovali piatok pred sviatkom Vďakyvzdania, keď sa v mestách a na významných dopravných uzloch tvorili obrovské kolóny.

Až neskôr si toto pomenovanie osvojili aj obchodníci, pretože záujem o nákupy bol čoraz väčší.

Z čierneho piatku sa nakoniec stal čiernym aj celý víkend, ešte výhodnejšie zľavy lákali zákazníkov aj v pondelok. Nákupné šialenstvo sa postupne rozšírilo do celého sveta a dnes už každoročne sledujeme nápor ľudí v obchodoch aj u nás.

Opatrnosť je nadovšetko

Naposledy sme si naplno vychutnávali čierny piatok v novembri 2019. Koronavírus bol od nás príliš ďaleko a v tom čase len málokomu napadlo, že by sa mohol týkať aj stredu Európy. Postupne sa však práca, zábava, škola a aj nakupovanie presunulo do virtuálneho priestoru.

Ako sa nedať obalamutiť? Ako neohroziť vlastné duševné zdravie, ale aj úspory? Pred akýmkoľvek nákupom je dôležité opýtať sa samého seba, či tovar, ktorý objednávam, skutočne potrebujem.

Už keď sa necháme nalákať na zľavy, je rovnako dôležité si overiť, z akej stránky tovar objednávam. Dnes vedia byť podvodníci poriadne vynaliezaví, stačí zopár nešťastných kliknutí a peniaze sú fuč. Zabúdať by sme nemali ani na obchodné podmienky predávajúceho a dodávateľa.

Black Friday - výhodné ceny nájdete aj v eshope RTVS

Špeciálne pri objednávaní vianočných darčekov by sme si mali overiť, či je suma, ktorú sme za niečo ochotní zaplatiť, skutočne výhodná, koľko nás bude stáť dovoz a či objednaný darček stihne doraziť do Vianoc.

Téme Black Friday sa venovala aj relácia Peniaze, ktorú si môžete pozrieť zadarmo a bez reklamy v online archíve.

Zdroj úvodnej foto: Shutterstock

Živé vysielanie ??:??

Televízia