Úvod Novinky Zaujímavosti
Farmárska revue o hrozbách, ktoré číhajú na psy a mačky v domácnosti
Farmárska revue o hrozbách, ktoré číhajú na psy a mačky v domácnosti

Farmárska revue o hrozbách, ktoré číhajú na psy a mačky v domácnosti

Domácich maznáčikov musíme chrániť aj pred nami samými.

Farmárska revue na Dvojke RTVS varuje pred potravinami a chemikáliami, ktoré máme bežne doma a naše psi a mačky vďaka nim môžu uhynúť.

"Mačky sa ľahko otrávia, ak pestujeme doma rastliny. Tie totiž vonku bežne obhrýzajú a môžu preto okúsiť aj tie domáce v črepníkoch, ktoré sú pre ne prudký jed."

Čokoláda, ale aj ľalia zabíja

mačka-hlodavec-TASR

Aloe vera, ľaliovité rastliny, ale aj azalky sú veľmi nebezpečné, upozorňuje veterinárna lekárka Jana Kmeťová s tým, čo doma môžeme pestovať:

"Okrasné paprade mačkám neubližujú, ale sú aj rastliny priamo určené do bytov na pestovanie, kde žijú aj mačičky. Napr. tzv. mačacia tráva."

Každý chovateľ psa vie, že hrozno, ale najmä sušené hrozienka a čokoláda sú pre jeho miláčika prudký jed:

"Už 400 gramov tmavej čokolády dokáže spôsobiť 20 kilovému psíkovi smrť."

Ďalšie nebezpečenstvá predstavujú domáce chemikálie.

Z nich najčastejšie a najťažšie otravy spôsobujú prípravky obsahujúce chlór: "Rôzne bielidlá, čističe ako škvŕn, či sifónov, ktoré okrem zvracania vyvolávajú epileptické a neurologické záchvaty končiace fatálne."

Nebezpečenstvá v domácnostiach

čistič-Stanislav-Háber-RTVS

Jedmi sú aj mydlá, či prášky na pranie alebo aviváž, ale vášho miláčika by zabiť nemali.

Ako Farmárska revue pripomína, najhoršie sú otravy jedmi na hlodavce, lebo sa môžu prejaviť neskôr aj po "niekoľkých týždňoch, keď už psíkovi či mačičke nieto pomoci".

Nebezpečné však je aj malé množstvo nemŕznucích zmesí používaných v aute, ktoré našim maznáčikom pre sladkú chuť chutia, ale dokážu ich aj pri minimálnom množstve vypitia zabiť.

Vďaka Farmárskej revue sa každý chovateľ psov a mačiek môže o nebezpečných produktoch a látkach v domácnostiach dozvedieť viac z archívu RTVS bez reklám a zadarmo, čo jeho psíkovi či mačičke môže nechtiac ublížiť.

Foto: TASR, RTVS - Stanislav Háber

Živé vysielanie ??:??

Televízia